Şarjınız çabuk bitiyorsa bunları yapın

Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonların en büyük derdi şarj sorunu. Ancak akıllı telefonlarınızda yapacağınız birkaç değişiklik ile şarj ömrünü yarım güne kadar uzatabiliyorsunuz. WiFi'a bağlıyken 3G'yi kapatmanız bile şarj ömrünü artırıyor!

Şarjınız çabuk bitiyorsa bunları yapın
- A +

 

AKILLI telefonlar çıkmadan önce kullandığımız cep telefonları tek bir şarjla bile günlerce veya haftalarca kullanabilirdik. Ancak artık devir değişti. Ceplerimizde taşıdığımız akıllı telefonlar artık birçok bilgisayardan daha güçlü. Bu da şarj ömrünün daha hızlı bitmesini sağlıyor.

Akıllı telefon kullanıcıları bundan sık sık şikayet etse de şarj ömrünü uzatmanın birçok yolu bulunuyor. Akıllı telefonlarınızı kullanırken yapacağız birkaç değişiklikle şarj ömrünüzü yarım güne kadar uzatabilmek mümkün. Duvar kağıdı rengi, ekran parlaklığı, kablosuz bağlantılar, açık olan uygulamalar ve şarj etme alışkanlıklarınız şarj ömrünü direkt olarak etkileyenler arasında. Hazırladığımız 5 maddelik rehberle akıllı telefonunuzun şarj ömrünü uzatmanız mümkün.

EN İYİSİ Wİ-Fİ
Akıllı telefonlarda en çok güç tüketen birimler hiç kuşkusuz kablosuz bağlantılar. WiFi, Bluetooth, GPS ve 3G diye sıralarsak, 3G ve GPS tamamen sarj düşmanı. Kendi denemelerime göre tüm kablosuz bağlantıların kapanması ile hepsinin açık olması arasında en az yarım gün oynayabiliyor. Gereksiz yere şarj harcamamak için Bluetooth bağlantınızı açık unutmayın. Wi-Fi bağlantısının olduğu noktalarda 3G yerine mutlaka bu internet bağlantısını kullanın.
Android işletim sistemli bir akıllı telefon kullanıyorsanız mutlaka 'Eşitleme / Senkronizasyon' ayalarını kapatın. Tüm bunlara ek olarak GPS'i kapatın. Sadece işinize yarayacağı zaman aktif edin.

Akıllı telefon kullanıcıların en fazla yaptığı hatalar arasında açık tutulan ve kullanılmayan uygulamalar bulunuyor. Telefonda ne kadar uygulama varsa açık ve altta beklemesi şarj ömrünüzü olumsuz etkiliyor.

iPhone kullanıcıları ekranın hemen altındaki 'home' tuşuna iki kere basarak uygulamaları kapatabiliyor. Android kullanıcıları için ise program sonlandıran uygulamalar var. Ama bu uygulamaların çoğu 7 /24 kendileri çalıştığı için yine şarja olumsuz etkide bulunuyor.

Ancak sık sık kullandığınız uygulamaları kapatmayın. Bu uygulamaları kapattığınızda ve yeniden açtığınızda akıllı telefonunuz yeniden güç harcıyor ve şarj ömrünüz olumsuz olarak etkileniyor.

Akıllı telefonların bataryaları kullanıldıkça performansları düşüyor. Bu performanız en üst seviyede tutmak için en önemli etken akıllı telefonları şarj etmek.

Şarj ömrünü uzatmak için öncelikli olarak kullanıcıların akıllı telefonlarına uygun şarj aletlerini kullanması gerekiyor.
Örneğin, tabletlerde kullanılan şarj cihazını akıllı telefonlarda kullanmak şarj ömrünü kısaltan sebeplerden. Tüm mobil cihazları, şarj etmek için bataryasının tamamen boşalmasını bekleyin.

Bu cihazların bataryası doluyken şarj etmek, şarj ömrünü kısaltan nedenler arasında. Ayrıca gece yatarken akıllı cihazları veya dizüstü bilgisayarları şarjda bırakmak da bataryaları bozabiliyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler