Saldırı altındaki Halep'te ramazan

Bir zamanlar Ortadoğu'nun en gözde ticaret merkezlerinden olan Halep'te rejimin devam eden hava saldırılarına rağmen bazı bölgelerde ramazan hareketliliği yaşanıyor.

Saldırı altındaki Halep'te ramazan
- A +

 

Ülkedeki iç savaşta büyük oranda tahrip olan Suriye'nin Halep kentinde, rejimin saldırılarına rağmen, muhaliflerin kontrolündeki bazı bölgelerde ramazan hareketliliği görülüyor.

Tarihte Ortadoğu'nun en gözde ticaret merkezlerinden biri olarak bilinen ancak savaş ve çatışmalar sebebiyle bu özelliğini yitiren kentte, insanlar zor şartlara rağmen yine de ramazan heyecanını yaşatmaya çalışıyor. Muhaliflerin denetiminde olan bu durumdaki bazı bölgelerde insanlar, ramazan ayı dolayısıyla az da olsa çarşı ve pazarlarda alışveriş yapıyor.

Büyük bir kısmı yıkılan Şear Mahallesi'ndeki tarihi çarşı da halkın ramazan alışverişi ve günlük ihtiyaçlarını karşıladığı ender yerlerden biri. Fakat saldırıların yanı sıra DAEŞ'in akaryakıt sevkiyatını engellemesi ve rejimin elektrik vermemesi dolayısıyla yakıt fiyatlarının 2-3 kat artması, bir çok ailenin temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamasına yol açıyor.

"AKARYAKIT SIKINTISI NEDENİYLE HER ŞEYİN PAHALI"

Pazarda meyve ve sebze satarak geçimini sağlamaya çalışan Marvan Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayının tüm olumsuzluklara rağmen bereketli geçtiğini fakat akaryakıt sıkıntısı nedeniyle her şeyin pahalı olduğunu söyledi.

Söz konusu sorunla ekmek, un ve şeker gibi birçok temel gıda maddesinin pahalılaştığını anlatan Ahmed, kentte insani yardımların da ulaştırılamadığını kaydetti.

Akaryakıt sıkıntısından dolayı fırınların çalışmadığını aktaran Ahmet, vatandaşların ekmek bulmakta zorluk çektiğini vurguladı.

"MASUM SİVİLLERİ ÖLDÜREN REJİMLE MÜCADELEMİZ SONUNA KADAR SÜRECEK"

Şam yönetiminin Halep'e ramazan ayında da varil ve vakum bombalarıyla saldırdığını ifade eden çarşı esnafından Ebu Mahmud da "Ölünceye kadar mücadelemize devam edeceğiz. Ramazan ayında camilere saldıran, sivil yerleri varil bombasıyla saldırarak masum sivilleri öldüren bir rejimle mücadelemiz sonuna kadar sürecek" dedi.

Öte yandan orduya ait savaş uçakları ve helikopterlerin muhaliflerin kontrolündeki çarşı, pazar, toplu taşıma araçları ve camileri hedef aldığını aktaran bölge halkı, bu nedenle bazı bölgelere 3 yıldan bu yana elektrik verilmediğini, Şam yönetimine bağlı güçlerin, ramazan ayının başlamasıyla, sabahın erken saatleri ile akşam ezanı esnasında kentteki camileri hedef aldığını ifade etti. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler