Sahurda bunlara dikkat!

Sahurda tükettiğiniz besinler, hazım, susuzluk, acıkma ve sindirim sisteminiz için önemlidir...

Sahurda bunlara dikkat!
- A +

 

Sahurda, tükettiğiniz besinlerin sindirim sisteminiz açısından yorucu olmayan besin maddelerinden olması, ramazan boyunca doğru izlenmesi gereken bir süreçtir ve önemsenmelidir.

İşte sahurda yemeniz gereken besinler ve özellikleri!

Kesinlikle sahura kalkılmalıdır. Akşam yenilip yatıldığında, hem sağlığınızı bozarsınız hem de kan şekeriniz düşeceği için aşırı kilo alırsınız.

Kahvaltı, sahur yemekleri için en uygunudur. Tuzlu ve şarküteri ürünlerinden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.Yağ ve tuz sindirimi zorlaştırır, susamayı çoğaltır. Sahurda özellikle proteinden zengin yumurta, peynir gibi besinler tüketilmeli.

Bu tür besinler midenin boşalma süresini uzatarak, acıkmayı geciktirir. Bir porsiyon meyve ile başlanmalı; peynir, ekmek ya da tok tutması açısından patatese zaman zaman yer verilmelidir. Sahurda söğüş olarak hazırlanan domates, salatalık yenilebilir.

Bir su bardağı yağsız süt ya da yoğurt tüketilmelidir. Kahvaltının dışında gününe göre çorba, yanında 1 kase yoğurtla birlikte börek de yenilebilir. Sahurda tatlı yenilirse susamayı erkene alır.

Yorum Ekle

İlgili Haberler