sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Sahte paraları bakın nasıl dağıtmışlar!

İzmir merkezli İstanbul ve Denizli de düzenlenen "Zula" isimli sahte para operasyonunda gözaltına alınan 16 kişiden 13'ü tutuklandı. Şebekenin, özellikle küçük çocukları kullanarak sahte paraları piyasaya sürdüğü öğrenildi. Operasyonda 262 bin 400 lira sahte para ele geçirildi.

Sahte paraları bakın nasıl dağıtmışlar!
- A +

 

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Sahtecilik Büro ekipleri, piyasaya sahte para sürüldüğü bilgisi üzerine harekete geçti. Yapılan araştırmada, İstanbul'un Fatih ilçesinde oturan, parada sahtecilik suçundan araması olan K.A. isimli şahsın sahte paraları bastığı ve N.A. aracılığı ile sate İzmir’e gönderdiği tespit edildi. M.H.’nin kilimci olarak faaliyet gösterdiği işyerinin yakınında, metruk bir binanın içinde taban tahtasının altına sahte paraları sakladığı, buradan örgüt elemanlarına dağıtarak piyasaya sürdüğü anlaşıldı. Şebekenin, dikkat çekmemesi için küçük kız çocuklarını kullanarak pazarlarda, eczanelerde, market gibi yerlerde piyasaya sahte para sürdürdüğü belirlendi.

İzmir, İstanbul ve Denizli’de belirlenen adreslere eşzamanlı operasyon düzenleyen ekipler M.S.Y., M.H., V.O., D.A., M.Ç., M.T., H.D., U.G., Y.M., H.G., Z.K., Ö.Ö.S., E.Ö., D.G., N.A., ve K.A. isimli şüphelileri gözaltına aldı. Ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 2 bin 323 adet 100 lira, toplam değeri 233 bin 200 lira ve 146 adet 200 lira, toplam değeri 29 bin 200 lira olmak üzere toplam 262 bin 400 lira sahte para ele geçirildi.

Operasyon sırasında 18 yaşından küçük D.A.’nın evinde yapılan aramada, şahsın sahte banknotları tuvalet kağıdı rulosu içerisine gizleyerek pencereden arka bahçeye attığı görüldü. İstanbul’da ise K.A. isimli şahsın evinde yapılan aramada, sahte para basımında kullanıldığı değerlendirilen üç adet yazıcı, bir adet kağıt kesme makinesi, bir adet sıcak pres makinesi ve sahte para basımında kullanılan filigran ele geçirildi. Şüphelilerin daha önce farklı tarihlerde pazarlara, eczanelere, giyim üzerine faaliyet gösteren işyeri gibi yerlere toplam 11 bin 350 lira sahte para sürdüğü tespit edilerek adli işlem yapıldığı anlaşıldı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 16 zanlıdan 13'ü mahkemece tutuklanırken üçü ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler