Sağlıkçıları polis koruyacak

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçmek için yeni bir adım atılıyor. Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile işbirliği yaparak, büyük hastanelerde 4 bin polis istihdam etmeye hazırlanıyor.

Sağlıkçıları polis koruyacak
- A +

 

Sağlıkta şiddeti önlemek için bir dizi çalışma yaptıklarını belirten Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, hastanelerde görev yapmak üzere 4 bin polis alınacağını söyledi.

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde Opr. Dr. Kamil Furtun'un uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle tekrar gündene gelen sağlık çalışanlarına yönelik şiddete değinen Gümüş, günde yaklaşık 1 milyon vatandaşın hastanelere gittiğini dile getirerek şöyle konuştu: "Bunların içerisinde sabıkalı olanlar, madde bağımlıları, sorunlu hastalar, husumet olayları da olabiliyor. Hastanelerimiz her türlü adli vakanın da gelebildiği alanlar. Burada şiddet giderek artmaya başladı" dedi.

Bu amaçla Emniyet Genel Müdürlüğü ile bir çalışma yaptıklarını anlatan Gümüş, "Birinci etapta hastanelere güvenlik personeli olarak sözleşmeli alınan taşeronların emniyet üzerinden alınması noktasında bir çalışma yapacağız. Güvenlik şirketlerinin emniyetle irtibatlarını sağlayacağız. İkinci etapta da büyük çaplı 300 hastanemiz var. Bunların acil servislerinde sürekli silahlı emniyet görevlisi bulunmasını istiyoruz. Toplam 4 bin kadar polisin Sağlık Bakanlığı hastanelerinde görev alması yönünde bir çalışma yapıyoruz. Mevcut aldığımız güvenlik hizmetini emniyet üzerinden aldıktan sonra gelen polisleri de onların başına geçireceğiz" dedi.

"ÖZEL GÜVENLİK ELEMANLARININ EĞİTİMİ YETERSİZ"

Halihazırda hastanelerdeki özel güvenlik birimlerinin durumuna dikkat çeken Gümüş, "Şu anda bizim taşeron hizmet almış olduğumuz güvenlik görevlilerinin yeterli eğitimi yok. Polisler, olay çıkaran kişiyi süratle alıp, kelepçeleyip bunun hızlı bir şekilde karakola alınmasını ve hastanedeki hizmetin aksamamasını sağlayacak. Böylelikle bu hem olayı yapacak kişiyi, 'Burada polis var' diye caydıracak hem de çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu artıracaktır" ifadelerini kullandı. 

"YENİ HÜKÜMETİN KURULMASIYLA PROJE HAYATA GEÇECEK"

Çalışmaların hayata geçirilmesi için yeni hükümetin kurulmasını beklediklerini bildiren Gümüş, "Hükümet kurulduktan sonra ilk gündeme getireceğimiz konu sağlıkta şiddetin önlenmesi ve hastane güvenliği olacaktır" diye konuştu.

HASTANELERE X-RAY CİHAZI KONULACAK

Gümüş, hastanelerdeki şiddet olaylarının daha çok acil servislerde yaşandığına dikkati çekerek, "Hastanelerin hem acillerine hem de ayaktan giriş kapılarına X-Ray cihazı konulması noktasında bir çalışma yapıyoruz" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler