Sağlık Bakanlığı 1 milyon adet dağıtacak

Sağlık Bakanlığı, “Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018” kapsamında 1 milyon adet bisiklet dağıtımı yapılacağını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı 1 milyon adet dağıtacak
- A +

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bakanlık tarafından bisiklet kullanımının teşvik edilmesi amacıyla Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nun talimatları ile Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programının içeriğine uygun olarak “Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018” kapsamında 1 milyon adet bisiklet dağıtımı yapılacağı vurgulanarak hedef grubun ;çocuklar-okullar, üniversiteler ve belediyeler olarak belirlendiği açıklandı. Bu proje kapsamında ilk olarak, 19 Mayıs 2015 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ortaokul 5. 6. ve 7. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan ve “bisiklet modülü” dersini uygulayan okullara 10 bin 589 adet bisiklet teslim edileceği kaydedilerek bu kapsamda 30 Büyükşehir Belediyesi olan illere bisikletlerin gönderildiği bildirildi.

Ayrıca 3 bin 220 bisikletin de üniversitelere dağıtılmak üzere, İl Halk Sağlığı Müdürlüklerine gönderildiği kaydedilerek şöyle denildi:
“Bisiklet dağıtımı yapılacak üniversitelerimiz ise şunlardır;Hacettepe Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Ağrı İbrahim ÇeçenÜniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi.

Bakanlığımız tarafından Belediyeler için bisiklet yolu kriterleri belirlenmiş olup,“T.C. Sağlık Bakanlığı Tarafından Bisiklet Desteği Sağlanacak Belediyeler İçin Bisiklet Yolu Kriterleri”başlığı altında www.saglik.gov.trweb sitesinde duyurulmaktadır“.

Yorum Ekle

İlgili Haberler