Saç ektirecekler bu habere dikkat

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derya Özçelik, uygunsuz koşullarda gerçekleştirilen saç ekiminin kişilerin sağlığını tehdit ettiğini belirtti.

Saç ektirecekler bu habere dikkat
- A +

 

Özçelik, yaptığı yazılı açıklamada, saç ekiminin uygun koşullarda ve yetkin kişilerce yapılması gerektiği görüşüne yer verdi. Bu konuda yanlış uygulamaların gerçekleştirildiğine dikkati çeken Özçelik, şunları ifade etti: "Saç ekimini ülkemizde maalesef doktor bile olmayan kişiler çok uygunsuz koşullarda gerçekleştirmektedir. Bu durum, hastalarımızın sağlığını tehlikeye atan bir hale gelmiştir. Konuyu tam bilmeyen yetkililer, saç ekiminin güzellik salonlarında yapılabileceğini sanmakta ve bu tür yerlerin açılışına üst düzey yetkililer bile katılmaktadır. Saç ekimi, en az 4-5 saat süren ciddi bir ameliyattır."

Uygulamada kullanılan malzemelerin steril olması gerektiğini kaydeden Özçelik, lokal anestezi dozunun kontrolsüz düzeyde verilmesi durumunda hastanın yaşamının tehlikeye gireceğini aktardı.

SAÜ Tıp Fakültesi ve Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği'ne (TPRECD) bu konuda çeşitli şikayetler geldiğini belirten Özçelik, şu değerlendirmede bulundu: "En son yapılan şikayetlerin içinde emekli polis memurunun, emlakçının saç ektiği, Hepatit C olan bir hastaya kullanılan aletlerin steril edilmeden bir diğer hastaya kullanıldığı gibi vahim örnekler yer almaktadır. Bu tablo ülkemize yakışmamaktadır. Biz genç plastik cerrahların da saç ekimini en iyi şekilde öğrenip saç ektirmek isteyen kişilere sağlıklı bir hizmet verilmesini istiyoruz"

Özçelik, saç ekiminin estetik amaçla yapılan bir cerrahi işlem olduğunu ifade ederek , vatandaşların başvurdukları kişilerin uzmanlık alanını sorgulamalarını önerdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler