Rusya'nın akıllı telefon pazarına Çin damga vurdu

Ukrayna işgali sonrası birçok ambargoya maruz kalan Rusya, akıllı telefon pazarında yönünü Çin'e çevirdi. Avrupa ve Amerikalı akıllı telefon üreticilerinin Rus pazarından çekilmesi, Çinli üreticiler için resmen bulunmaz bir fırsat oluşturdu. Yapılan araştırmaya göre, Xiaomi, alt markası POCO, Tecno ve Realme gibi Çinli teknoloji firmaları pazarın azici üstünlüğüne hakim durumda.

Rusya'nın akıllı telefon pazarına Çin damga vurdu
- A +

 

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş durumu, hiç kuşkusuz insanlık açısından oldukça endişe verici gelişmelere sahne oluyor. Öte yandan tüm dünya, Rusya'ya karşı tepkilerini göstermek için ambargo uyguluyor. Rusya'nın birçok alanda eli daraldı. Bu alanlardan birisi de akıllı telefon pazarı oldu. Ancak bu daralma, Xiaomi gibi Çinli akıllı telefon üreticilerine yaradı.

XIAOMI, TEMMUZ'DA RUSYA AKILLI TELEFON PAZARININ YÜZDE 42'SİNİ OLUŞTURDU

Avrupa ve Amerikalı akıllı telefon üreticilerinin Rus pazarından çekilmesi, Çinli üreticiler için resmen bulunmaz bir fırsat özelliği taşıyor. Rus medyası Kommersant'ın MTS verilerine göre Rus pazarının hacmi Temmuz ayında oldukça genişledi. Bu genişlemeden en büyük payı Xiaomi aldı.Yapılan araştırmaya göre Xiaomi ve alt markası POCO, yüzde 42'lik payla pazarın liderliğini aldı. Listenin ikinci sırasında da Realme yer aldı. Şirket, yüzde 17 ile pazarda kendine yer buldu. Realme'yi yüzde 8,5 ile Samsung takip etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler