sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Rusya ve Çin Akdeniz'e iniyor

Rusya ve Çin, önümüzdeki haftalarda Akdeniz'de ortak askeri tatbikat düzenleyecek. Çin Filosu'nun Akdeniz'deki bu ilk tatbikatına 9 savaş gemisi katılacak. Peki bu tatbikat ne anlama geliyor?

Rusya ve Çin Akdeniz'e iniyor
- A +

 

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın'a göre, Rusya ve Çin'in Akdeniz'de yapacağı askeri tatbikat, ABD ve NATO'ya yönelik düzenlenen bir güç gösterisi.

 konuyu Sputnik için değerlendirdi.

 

'TABİKAT, NATO'YA KARŞI BİR GÜÇ GÖSTERİSİ'

 

Bu tatbikatı, Rusya'yla Çin'in ortaklıklarının devamı olarak niteleyen Caşın, şöyle konuştu:

 

"Bu tatbikatın aslında Ocak ayında yapılması planlanmıştı. Putin, ülkenin savunma politikasına yönelik yaptığı açıklamalarda NATO'nun Rusya'yı tehdit ettiğine işaret ederek, yeni Rus askeri stratejik konseptinin buna göre bir tertipleneceğini belirtmişti.  Yapılacak bu tatbikatın Ukrayna merkezli uyuşmazlığın devam olarak,  ABD'ye ve NATO'ya yönelik bir güç gösterisi olduğunu düşünüyorum. Öte yandan ABD-Japonya arasında yapılan askeri anlaşmaların da bu tatbikatın düzenlenmesinde etkisi var. Japonya ve Güney Kore'yle, ABD ve kurulmakta olan Avustralya ve Yeni Zelanda ittifakına karşı yapılıyor. Tatbikat, Akdeniz'de kimin üstünlüğü olduğuna yönelik tartışmaları da yeniden beraberinde getirecek."

 

Tatbikatta kullanılacak gemilerin okyanus gemileri olduğunu belirten Caşın, "Bu 9 tane geminin ve gerçek mermilerin kullanılacağı çok ciddi bir tatbikat" dedi. 

 

'TÜRKİYE BU TATBİKATTAN DERS ALMALI'

 

Caşın'a göre bu tatbikat, Rusya ve Çin'in, Doğu Akdeniz'de ‘Arap Baharı'ndan kaynaklanan istikrarsızlıklara karşı duruşunu değiştirmediğini gösteriyor. Akdeniz havzası, son yıllarda Türkiye'nin de stratejik öncelik tanıdığı noktalardan biri. Peki bu durumda Ankara tatbikata nasıl bakacak? Caşin'in yanıtı şöyle:

 

"Bundan böyle Akdeniz'de Rus Deniz Filosu'nun yanı sıra Çin Deniz Kuvvetleri'nin de yer alması, çok ciddi bir rekabetin başlangıcı. Türkiye'nin bundan ders alması lazım. Türkiye hem Karadeniz'i, hem de boğazları kontrol ediyor. NATO'nun özellikle Güney kanatta Akdeniz'deki en uzun sahillerine sahip. Bu durum Türkiye'nin NATO içerisinde, Doğu Akdeniz'deki önemini arttıracak. Ankara'nın, Doğu Akdeniz'deki hayati çıkarlarını dikkate alarak bu yeni yapılanma karşısında, Türk Deniz Kuvvetleri'nin silahlanmasını arttırması beklenebilir."

 

Sputnik

Yorum Ekle

İlgili Haberler