Reklamı AçReklamı Kapat

"Ruslar bu yaz..."

Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı ve Rixos Otelleri’nin sahibi işadamı Fettah Tamince, bu yıl Antalya’ya 1 milyon daha az Rus geleceği yönündeki beklentilerle ilgili konuştu.

"Ruslar bu yaz..."
- A +

 

Hurriyet.com.tr’ye açıklama yapan Tamince, Antalya’ya gelecek Rus turist sayısında şimdiden konuşmanın doğru olmadığını, Rus turistlerin sayısının azalmasını beklemediğini söyledi.

Tamince, “Bazı arkadaşlarımız 1 milyon daha az turist gelecek gibi açıklamalar yapıyor. Tabii ki de herkesin görüşüne saygı duyuyorum. Ancak böyle bir şeyin gerçekleşmesini beklemiyorum. Rusya zaten her zaman son dakika rezervasyonlarıyla bilinen bir pazardır. Ben de yakından ve iyi biliyorum. Evet Rusya’da bir ekonomik yavaşlama var ama bunu“Rusya battı, turist gelmeyecek” şekilde aktarmak yanlış olur. Bu Türk turizmi için farklı yorumlara neden olabilir” dedi.

ÖYLE BİR İŞARET YOK
Tamince, şu anda hem yurtdışındaki bayiliklerinden hem de Rusya’daki iştiraklerinden Rus turistlerin sayısında bir azalma yönünde işaret almadıklarını söyledi.

Tamince, Haziran ayında hem Antalya hem de Bodrum için rezervasyonlarda ciddi bir toparlanma gördüklerini de ifade etti.  

Rixos Otelleri’nin sahibi, yılbaşından bu yana Türkiye’ye gelen Rus turist sayısının 200 bin kişi azalmasına yönelik “Türkiye Ruslar için hiçbir zaman  kış destinasyonu olmadı” dedi.

RUSLARIN GİDECEK YERİ YOK
Tamince, “Rusların gidecek çok yeri yok zaten, Avrupalılarla arası iyi. Şu anda biz onlara Avrupa’da harcayacağından daha az parayla tatil yapma fırsatı sunuyoruz” dedi.

REZERVASYONLARDA AZALMANIN OLDUĞU DOĞRU
Tamince, Rusya’dan gelen rezervasyonlar bir azalmanın olduğunu ancak bunun her yıl görülen düşük oranlarda olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Evet rezervasyonlarda biraz azalma var ama bu her zamanki oranlarda. Şu ana kadar yüzde 12-13 oranında rezervasyonda azalma var. Haziran’da ciddi bir toparlanma bekliyorum. Bu durumun toparlanacağını düşünüyorum.”

TÜRK TURİST AKINI VAR
Tamince, “Bu sezonunun 2014’ten daha da kötü durumda olacağını düşünmüyorum. Rusya’dan gelişler azalsa bile farklı pazarlarla kapanabilir.  Türk turist, 2014’te aldığımız kadar 2015’te şu ana kadar rezervasyon alındı.  İran ve Ortadoğu ve özellikle Suudi Arabistan, Arap Emirlikleri ve Lübnan’dan çok turist geliyor. Mesela şu anda Bodrum’da satışlar yüzde 30 daha fazla artış gösterdi” diye devam etti.

 
ORTALAMA BİN LİRA HARCANIYOR
Türkiye’de yaz sezonunda beş yıldız ve benzeri yerlerde tatilini geçirmek isteyen kişilerin yüksek meblağları gözden çıkardığı biliniyor.
Tamince, Rixos Otelleri’nde yerli ve yabancı turistlerin harcama ortalamasının günde 1000 lira olduğunu söyledi.

İlgili Haberler