Rus anne kızını geri götürmeye ikna edemedi

IRAK Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne katılmak için geldiği Kilis’in Suriye sınırında beraberindeki 3 yaşındaki oğluyla yakalanarak sınır dışı edilmek üzere Batman’a gönderilen Rusya vatandaşı 32 yaşındaki Alsu Akmetshına Vataev’in annesi Tenzile Akmetshına, kızını almak için Batman’da geldi. Akmetshına, görüştüğü kızının Rusya’ya geri dönmek istemediğini söyleyerek, kentte bekleyişini sürdürüyor.

Rus anne kızını geri götürmeye ikna edemedi
- A +

 

IŞİD’e katılmak için geldikleri Türkiye’de Kilis’in Suriye sınırında 5 Haziran günü Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanan ve aralarında Rus, Azeri, Tatar, Dağıstan uyruklu 18 kişi, 6 Haziran günü Batman’a gönderildi. Batman Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi’ne teslim edilenler burada şubeye ait misafirhanede barındırılmaya başlandı. Yakalananlar arasında 3 yaşındaki oğlu Mansur Vataev ile birlikte bulunan Tatar asıllı Alsu Akmetshına Vataev’in Rusya’nın başkenti Moskova’da yaşayan annesi Tenzile Akmetshına iki gün önce kızını almak için Batman’a geldi.

Beraberinde Rus gazeteci Shatılova Yulıa ile birlikte Batman’a gelen anne Tenzile Akmetshına, İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvurarak, misafirhanede tutulan kızı Alsu ve torunu Mansur ile yaklaşık 30 dakika süren bir görüşme yaptı.

Kızıyla görüştükten sonra açıklama yapan anne Tenzile Akmetshına, kızının kocasının Avrupa’da çalışırken kaza yaptığını duyduklarını ve daha sonra kendisinden hiç bir haber alamadıklarını anlattı. Kızının da kocasını bulmak için her yerde aradığını ancak bulamadığını söyleyen Tenzile Akmetshına, "Kocasının IŞİD’e katıldığından şüphelendi. Onu bulmak için 3 yaşındaki oğlu ile birlikte Rusya’dan Suriye’ye geçmek için Türkiye’ye geldi. Suriye’ye geçip IŞİD’e gitmek isterken sınırda yakalandı. Bende yaptığım araştırmada kızımın Batman’da olduğunu öğrenince onu almak için buraya geldim" dedi.

Batman’da gerekli izinleri aldıktan sonra kızı ve torunu ile görüştüğünü söyleyen Tenzile Akmetshına, "Onları görünce dünyalar benim oldu. Yeniden hayata tutundum. Küçük torunum için Rusya’da yaptığım özel bir tatlı getirdim. Onlara yeniden kavuştuğum için mutluyum. Bu IŞID meseleseli Rusya’da çok konuşuluyor. Ancak kızım Rusya’ya geri dönmek istemediğini söyledi. IŞİD nedeniyle Rusya’da sorunlar yaşabileceğini düşünüyor ve o yüzden dönmek istemiyor. Ben kendisini dönmesi konusunda ikna etmeye çalışacağım. Kızımı da alıp Rusya’ya dönmek istiyoruz" dedi.

Tenzile Akmetshına Batman’da bekleyişini sürdürürken, yetkililer Alsu Akmetshına’nın dönüp dönmemesi isteğinin önemli olmadığını belirterek, "Gerekli işlemler yapıldıktan sonra sınır dışı edilecek" dedi.

Yorum Ekle