Robotik cerrahi yöntemiyle böbrek nakli

Bursa'da yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği yaşayan bir hastaya, robotik cerrahi yöntemiyle böbrek nakli yapıldı.

Robotik cerrahi yöntemiyle böbrek nakli
- A +

 

49 yaşındaki Kadriye Savran, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği nedeniyle özel bir hastaneye gitti. Savran, en kısa zamanda böbrek nakli yapılması gerektiğini öğrenmesi üzerine Organ Nakil Merkezi’ne başvurdu. Kadriye Savran'ın eşi Recep Savran'ın böbreği yapılan tetkikler sonucu uygun bulundu.

Operasyonu gerçekleştiren Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Şamlı, Recep Savran’ın böbreğini robotik cerrahi yöntemiyle aldı. Şamlı, "Robotik cerrahi ile böbrek alınması ülkemizde 2 merkez tarafından uygulanmaktadır. Çoğunlukla merkezler laparoskopik yöntemi tercih etmektedirler. Bunda en önemli etken, merkezlerin robot cihazına sahip olmamaları veya cerrahi maliyetin yüksek olmasıdır. Robotun sağladığı 3 boyutlu, 10 kata kadar büyüten görüntü yardımıyla, daha ayrıntılı ve hatayı minimize edecek şekilde cerrahinin uygulanmasını sağlamaktadır. Bu yöntemde böbrek kasık bölgesinde yapılan küçük kesi ile dışarı alınmaktadır. Robotik cerrahide, açık cerrahiye göre ağrı kontrolü daha kolay, kanama daha az olmakta, iyileşme ve günlük yaşama dönüş daha hızlı olmaktadır. Bu şekilde daha güvenli cerrahiler yapılması mümkün olmaktadır. Böbrek vericisi olma şartlarına sahip her hastaya uygulanabilecek bir yöntemdir" dedi.

Prof. Dr. Şamlı, robotla böbrek nakillerinin de yapılabildiğini vurgulayarak, "Robotla böbrek nakillerinin yapılması dünyada daha yeni yeni uygulanmaya başlayan yöntemdir. Teknolojinin gelişmesiyle sağladığı olanaklar çerçevesinde, robot yardımlı cerrahiyle bu ameliyatların sık şekilde uygulanması başarılacaktır. Bu cerrahilerin uygulanmasının hasta açısından yararları ortaya çıktıkça, daha çok hasta ve merkezin bu cerrahi yönteme geçeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Prof. Dr. Murat Şamlı, robotik cerrahiyle yapılan ameliyatlarla ilgili bilinmesi gerekenleri ise şöyle anlattı:
"Robotik cerrahide ameliyatı yapan doktordur. Robotik sistem doktor olmadan tek başına cerrahi müdahaleyi gerçekleştiremez. Da Vinci robot sistemi, cerrahın işlemi gerçekleştirmek üzere yapılması gereken hareketleri hatasız şekilde uygulanmasını sağlayan bir sistemdir. Cerrah ameliyat edilecek bölgeyi açık ameliyat yapıyor gibi 3 boyutlu görmekte ve açık cerrahiden farklı olarak 10 kata kadar büyütme sağlamaktadır. Robotun el hareketlerinin kusursuz bir şekilde iletmesi ile doğru bir cerrahi işlem yapılması mümkün olmaktadır."

Yorum Ekle

İlgili Haberler