Risk faktörleriyle mücadele inmeyi azaltır

Hipertansiyon, şeker, kalp hastalıklarıyla yüksek kolesterol hastalarının inme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Risk faktörleriyle mücadele inmeyi azaltır
- A +

 

Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, inme risk faktörlerinin başında hipertansiyon, şeker, kalp hastalıklarıyla yüksek kolesterolün ilk sıralarda yer aldığını, sigara, alkol, obezite, fiziksel aktivite azlığı ve genetik faktörlerin de diğer risk unsurları arasında olduğunu belirterek, bu faktörlerle mücadelenin, inme riskini önemli ölçüde azaltacağını bildirdi.

Tanrıdağ, 10 Mayıs Dünya İnme Önleme Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, hastalığı önlemek için yapılması gerekenler konusunda bilinç uyandırmak, sorun nedeniyle engelli hale gelen kişilere rehabilitasyon hizmetlerinin gerekliliğine dikkati çekmek amacıyla günün kutlandığını kaydetti.

İnmenin nörolojik hastalıklar arasında en sık ölüm ve maluliyetle sonuçlanan hastalık grubunda yer aldığına dikkati çeken Tanrıdağ, şöyle devam etti: "Bunun en önemli nedenleri, beynin çok damarlı ve vücutta organ olarak en fazla kan alan organ olmasıyla inmeye yol açan risk faktörlerinin çok yaygın olmasıdır. Beyin ağırlık olarak vücut ağırlığının yüzde 5'ini oluşturmasına rağmen, kalbin bir kerede attığı kanın yüzde 20'sini alır. Diğer bir ifadeyle, ağırlığı vücut ağırlığının yirmide biri olmasına karşın aldığı kan toplam kanın beşte biridir."

Beynin yüksek oranda kan alan bir organ olduğu için her yanının damar ağlarıyla örüldüğünü anlatan Tanrıdağ, "İnme risk faktörlerinin başında hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve yüksek kolesterolün ilk sırada yer alır. Sigara, alkol, obezite, fiziksel aktivite azlığı ve genetik faktörler diğer risk faktörleridir. Bu faktörlerle mücadele, inme riskini önemli ölçüde azaltır" ifadelerini kullandı.

- İnme riskini azaltmak için Akdeniz tipi beslenme önerisi

Tanrıdağ, inme risk faktörlerinin çok çeşitli olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "İnme hastalıkları iki ana gruba ayrılır. Bunlar, tıkayıcı inmeler ve kanama sonucu olan inmelerdir. Tıkayıcı inmeler arasında beyne giden büyük damarlarla ilgili ve beynin küçük damarlarıyla ilgili inmeler yer alır. Kanamalar da benzer biçimde sınıflandırılır. İnme tedavisinde kesin tedaviler tanımlanmamıştır. Risk faktörleriyle mücadele etkilidir. Risk faktörleriyle yakın ilişki içinde beslenme tarzı önemlidir. Akdeniz diyeti denilen, zeytinyağıyla yapılmış sebze ve beyaz et yemekleri, salata ve meyve tüketimi önemlidir."

Yorum Ekle

İlgili Haberler