Reyhanlı zanlısı Utku Kalı beraat edebilir

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 52 kişinin ölümüne neden olan patlamaların ardından, üzerinde 'gizli' ibaresi bulunan 4 belgeyi dışarı sızdırdığı ve internette yayınlanmasına neden olduğu gerekçesiyle tutuklanan jandarma er Utku Kalı, Samsun 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanırken, ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Reyhanlı zanlısı Utku Kalı beraat edebilir
- A +

 

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 52 kişinin öldüğü patlamaların ardından gizli belge sızdırmakla suçlanan 26 yaşındaki Utku Kalı'nın tutuksuz olarak yargılanmasına Amasya Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. 17 Eylül'e ertelenen duruşma sonrası açıklama yapan Kalı'nın ablası ve avukatı Ceren Kalı, "Utku'nun belgeleri gönderdiği iddia edilen gazeteci E.P. beraat etti. Bu beraat kararının Utku için önemli olduğunu düşünüyoruz. Utku'nun da beraat alacağına inanıyoruz" dedi.

Yargılama devam ederken özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından dava dosyası, suçun işlendiği yer olduğu için Amasya Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Bugün Amasya'da görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan Utku Kalı katılmadı. Amasya Ağır Ceza Mahkemesi, Utku Kalı'nın belge gönderdiği iddia edilen gazeteci E.P. ise aynı suçtan yargılandığı Silivri Ağır Ceza Mahkemesi'nden beraat etti. Kararın kesinleşmesi nedeniyle Utku Kalı'nın ablası ve avukatı Ceren Kalı, bu kararın dosya içerisine getirtilmesini talep etti. Mahkeme heyeti talebi kabul ederek davanın 17 Eylül 2015 Perşembe Günü'ne ertelenmesine karar verdi.

Duruşma sonrasında gazetecilere açıklama yapan avukat Ceren Kalı, "Utku'nun belge gönderdiği iddia edilen gazeteci E.P. daha önce Silivri'de yargılanıyordu. Orada beraat etmişti. Bu karar da kesinleşti. Biz bu celse bu kararın dosya içerisine getirtilmesini talep ettik. Bu talebimizde hem savcı hem de Mahkeme heyeti tarafından kabul edildi. Bu beraat kararının da Utku için önemli olduğunu düşünüyoruz. Utku'nun dosyasında da bir şekilde beraat alacağımıza inanıyoruz" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler