Reno'da direniş devam ediyor

OYAK Renault fabrikası işçilerinin eylemlerini sürdürüp sürdürmeyeceklerini oylamak için kurdukları sandık, bazı işçilerin tepkisi üzerine kaldırıldı

Reno'da direniş devam ediyor
- A +

 

OYAK Renault fabrikasında ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle 13 gündür eylem yapan işçilerin, eylemlerini sürdürüp sürdürmeyeceklerini oylamak için kurdukları sandık, bazı işçilerin tepkisi üzerine kaldırıldı. 

Eyleme devam eden işçiler ile temsilcileri, tesisin önüne sandık kurduktan sonra sıraya girdi. Personel kartlarını okuttuktan sonra oy kullanma işlemini gerçekleştiren işçilerden işe başlamak isteyenler "Evet", eylemin devam etmesini isteyenler ise "Hayır" oyu verdi.

Oy kullanımı sürerken bazı işçiler ile temsilciler, bu duruma tepki gösterdi. Bazı temsilciler, "Biz kopmak için mi bu direnişe başladık, bu seçim nereden çıktı?", "13 gündür 'Ölmek var dönmek yok' diye bağırıyoruz, üç dakikada kurulan seçim sandığına mahkum ediliyoruz" dedi.

Tepkinin büyümesi üzerine işçiler oy kullanımına son verdi ve oylama iptal edildi. İşçilerin fabrika önündeki bekleyişleri devam ediyor. 

Öte yandan, OYAK Renault yönetimince işçilere dağıtıldığı iddia edilen bilgi notunda, şu ifadelere yer verildi:

"Değerli çalışanlarımız, fabrikamızdaki eylemlere bugün itibarıyla son verilmiştir. Bugünkü toplantının sonucu aşağıdaki hususları içermektedir. 

1- Yaşanan süreçten dolayı hiçbir çalışanın iş sözleşmesi feshedilmeyecektir. 

2- OYAK Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş tarafından işçiler aleyhine Cumhuriyet savcılığına yapılan şikayetten vazgeçilecektir.

3- OYAK Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş tarafından tüm çalışanların sendikal özgürlükleri tanınmaktadır. 

4- Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konuyla ilgili talepleriyle kıdem ve saat ücretleri dikkate alınarak, bir ay içinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacaktır. Düşük aylık ücret alanlara daha yüksek ve yüksek aylık ücret alanlara daha düşük prim olmak üzere ayrıştırma yapılacaktır ve iç kategorizasyon sistemindeki geçişleri hızlandırma üzerinde çalışılacaktır. 

5- 4 nolu madde kapsamında yapılacak iyileştirmelere mahsuben; bir hafta içinde tüm çalışanlara net bin lira avans ödemesi yapılacaktır.

6- Her yıl sonunda çalışanlara kalite, iş güvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primi verilecek olup, prim miktarı asgari net 600 lira olacaktır.

7- İş yerinde çalışan ancak mevcut toplu iş sözleşmesinde dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlanan sendikasız işçilerin serbestçe sözcü seçmeleri halinde yasal mevzuat çerçevesinde seçilen sözcüler işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap kabul edilecekler ve mevcut sözcüler seçime kadar işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap olacaklardır.

8- Banka maaş ödemeleri promosyonu olarak çalışanlara net 480 lira ortalama bir prim ödemesi yapılacaktır.

9- OYAK Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş yaşanan süreçle ilgili olarak uğradığı/uğrayacağı hiçbir zarar ile ilgili olarak çalışanlarından hiçbir talepte bulunmayacaktır. Aynı şekilde çalışanlar da yaşanan süreçle ilgili olarak OYAK Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş aleyhine hiçbir hukuki veya cezai talep ve başvuruda bulunmayacaklardır.

27 Mayıs 08.00-16.00 vardiyasında çalışanlarımız iş başı yapacaktır. 

OYAK Renault yönetimi fabrikamız ve çalışanlarımızın geleceği için bu sürecin herkese hayırlı olmasını diler."

Yorum Ekle

İlgili Haberler