Reno işçisinden mesaj var!

13 günlük direnişlerine son veren Reno işçilerinden bugün yaptıkları anlaşmayla ilgili açıklama geldi.

Reno işçisinden mesaj var!
- A +

 

RENO İŞÇİLERİNDEN ANLAŞMA HAKKINDA AÇIKLAMA GELDİ...

Arkadaşlar bizler 13 günlük direnişimizi bu sabah 9 maddelik protokol ile kazanımla sonuçlandırdık.
Gece üzerinde konuşulan protokolü kendi aramızda tartışmaya başladık yöntem olarak önce üet'e sözcüleri öncülüğünde üet'lerin görüşlerini aldık orada bir eğilim ortaya çıkarmaya çalıştık.

Sonra bazı arkadaşların önerisi ile sandık kurma kararı aldık niyetimiz evet diyenlerle hayır diyenler arasında bir ayrışmaya neden olmamaktı.Sandık konusu bizleri birleştirme konusunda en iyi yöntemken bunuda iyi anlatamadık ve sandık oylaması yerine 08-16 vardiyasının genel eğilimi olarak protokolü kabul etme ve içeri girme biçimimde ortay çıktı ve sabah iş başı yapıldı.

Sonuçta 5 bin kişilik fabrikada daha iyisi olabilirdi diyenler olduğu gibi bu protokol kabul edilsin diyenlerde oldu.

Açıklanan protokol bizim direnişimiz sonucu eksikleri olsada kabul edilen en iyi belge oldu.

Bu protokol MESS ve ihanetçi TM sendikasına rağmen kabul edilmiştir ve bir çok sendikanın yapamadığı maddeleri içermektedir.
Buna göre,

1-TM sendikasına Allah rahmet eylesin bu fabrikada bittiğinin ilanı olmuştur.artık kendi sözcülerimizle (seçimle yeni sözcülerde seçilebilir ve mevcut temsilciler buna katılarak güven tazeleyebilirler) haklarımızı aramaya devam edeceğiz.
2- İçeride 3 ekipte eylemi değerlendirecektir. Önemli olan aramızdaki birliği bozmadan daha güçlü olarak protokolde yazılı ücret ve diğer maddelerin takipçisi ve uygulayıcısı olmalıyız.Bunu sağlayamadığımız anda herkes bilmeli ki asıl o zaman TM yine başımızda boza pişirmeye devam edecek.
3- Başından beri ortaya koyduğumuz 3 talep dahada genişletilerek 9 maddeye çıkarılmış üzerinde anlaşamadığımız tek konu saat ücretlerine yapılması gereken maddenin ucu açık ve henüz belirsiz olmasıdır.
Sözcülerimizin muhatap kabul edilmesi sağlandığına göre bütün ekiplerde hızlı bir biçimde bu maddeyi lehimize dönüştürmek için hazırlık yapmalıyız. O zaman bu konudaki kazanımlarımızı dahada artırmış olacağız.

Burukluk içerisinde olan ve daha iyisi olabilirdi diyen arkadaşlarımıza hak vermiyor değiliz.Ancak kendi aramızda bazı kararları almak ve uygulamak konusunda eksiklerimiz oldu.

Bütün Metal işçilerinin gözü bizim üzerimizde kimse bizim 13 gün önceki noktada olduğumuzu söyleyemez.

Dişimiz tırnağımızla bu noktaya geldik daha fazlasını mücadele ederek kazanacağız.

Oyak Renault İşçileri

Yorum Ekle

İlgili Haberler