Renault'da direnişe devam!

Bursa'da, OYAK Renault fabrikasında ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle eylem yapan işçilerin temsilcileri ve avukatları ile şirket yetkilileri arasında yapılan görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlandı.

Renault'da direnişe devam!
- A +

 

Eylemi 13 gündür fabrikanın içinde sürdüren işçiler, görüşme sonrası temsilcileri ve avukatlarıyla dışarı çıkarak, tesislerin otoparkında bekleyen arkadaşlarına katıldı. Dışarıdaki işçiler, onları alkışlarla karşıladı.

Görüşmede bulunan işçi sözcüsü Ekrem Salım, otoparkta toplanan arkadaşlarına, işveren tarafından kendilerine önerilen 9 maddelik metni okudu.

Salım, bu maddelerden ikisinin, yaşanan süreçten dolayı hiçbir çalışanın iş akdinin feshedilmeyeceği ile işçiler aleyhine savcılığa yapılan şikayetten vazgeçileceği olduğunu bildirdi.

Tüm çalışanlara sendikal özgürlük tanınacağının da bu maddeler arasında yer aldığını ifade eden Salım, şöyle konuştu:

"Arkadaşlar, diğer maddeler ise şöyledir. Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konuyla ilgili talepleri dikkate alınarak bir ay içinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacaktır. Düşük ücret alanlara daha yüksek ve daha yüksek ücret alanlara daha düşük prim olmak üzere ayrıştırma yapılacaktır ve iç kategorizasyon sistemindeki geçişleri hızlandırma üzerinde çalışılacaktır. Yapılacak iyileştirmelere mahsuben bir hafta içinde tüm çalışanlara bin lira avans ödemesi yapılacaktır. Her yıl sonunda çalışanlara kalite iş güvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primleri verilecek olup prim miktarı asgari net 600 lira olacaktır. İş yerinde çalışan ancak mevcut toplu iş sözleşmesinde dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlanan sendikasız işçilerin serbest sözcü seçmeleri halinde işçi işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap kabul edilecektir ve mevcut sözcüler seçime kadar işçi işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap olacaktır. Banka maaş ödemeleri promosyonu olarak işçilere 480 lira ortalama bir prim ödemesi yapılacaktır. OYAK Renault Fabrikaları AŞ tarafından yaşanan süreçle ilgili olarak uğradığı uğrayacağı hiçbir zararla ilgili çalışanlardan hiçbir talepte bulunmayacaktır. Aynı şekilde çalışanlar da yaşanan süreçle ilgili OYAK Renault Fabrikaları AŞ aleyhine hiçbir hukuki talep ve başvuruda bulunmayacaktır."

Salım, metni okuduktan sonra işçilere bu koşulları kabul edip etmediklerini sordu.

İşçilerin hep bir ağızdan "Kabul etmiyoruz" demesi üzerine Salım, eyleme devam etme kararını yönetime bildireceğini dile getirdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler