Renault ne teklif etti, işçi ne yanıt verdi?

Metal işçilerinin direnişinde cephe genişliyor. Renault, Tofaş, Coşkunöz’den sonra Mako işçileri de üretimi durdurdu, Delphi Packard sırada… Renault yönetiminden bugün işçilere bir teklif yapıldı.

Renault ne teklif etti, işçi ne yanıt verdi?
- A +

 

Renault fabrikasının önü, işçi eylemlerinden ötürü panayır alanına dönerken, Nilüfer Belediyesi’nin işçilere kumanya, çadır desteğinin ardından Yıldırım Belediyesi’nin bu sabah işçilere çorba ve kumanya dağıtması dikkat çekti. İktidar partisine mensup Yıldırım Belediyesi’nin yaptığı yardımın, Başbakan’ın Bursa mitinginden sonra gerçekleşmiş olması anlamlı bulundu ve “Hükümet seçim öncesi eylemci işçilerle ters düşmek istemiyor” şeklinde yorumlandı. Aynı şekilde, eylemlerden ötürü işçi çıkışı yapılmayacağı konusunda Bursa Valisi Münir Karaloğlu aracılığıyla “devlet garantisi” verilmesi de bu kapsamda değerlendiriliyor.

bursa.com’un Renault’daki kaynaklarından aldığı bilgilere göre, insan kaynakları biriminden çok üretim direktörlüğü bölümün ilgilendiği işçi eylemlerinde son dakika bilgisi çarpıcı… Fabrikanın Üretim Direktörü Kağan Özkan, biraz önce işçi temsilcilerine şifahi olarak bir teklifte bulundu. Özkan, işçilerden işbaşı yapmalarını ve ücretlerinde bir aya kadar iyileştirme yapılacağı sözü verdi. Ancak işçiler bu söze kanmadı ve “Ne zaman yapılır ve parayı cebimize koyarsak o zaman işbaşı yaparız” diye yanıt verdiler.

 Renault işçileri, olası provokasyonu önlemek için sıkı bir güvenlik kordonu oluşturmuş durumda. Fabrika önünde, eylem bölgesinde Renault kimliği olmayana geçiş izni verilmiyor. Gün geçtikçe işçinin Türk Metal Sendikası’na öfkesi artıyor. Birkaç gündür Türk Metal yöneticilerinden de ses çıkmıyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler