Renault işçisi: Tuzağa düşmeyiz

Renault’daki çözümsüzlüğün ayrıntıları belli oldu. İşveren, Tofaş’ın işçisine verdiğini önerdi. Renault işçisi “Biz harçlık istemiyoruz” dedi.

Renault işçisi: Tuzağa düşmeyiz
- A +

 

Renault’da direnişin bugün sona ermesi beklenirken, umulan olmadı. Hatta fabrika yönetimi, eylemin bugün sona ereceğini umarak 19.30’da servisleri kapı önünde hazır hale getirdi. Ancak yapılan görüşmelerde, işveren temsilcilerinin işçiye, Tofaş fabrikasında eylemi sona erdiren koşulların aynısını teklif etti. Fakat işçiler “Biz harçlık istemiyoruz” diyerek reddetti.

Bursa.com’un Renault’daki haber kaynağı şu bilgileri verdi:

“Renault’da Tofaş’ın işçilere verdiğinin aynısı teklif edildi, kabul etmedik. Fabrikada bulunan arkadaşlar, evlerindeki arkadaşları davet ediyor. Eylem daha da güçleniyor. 20.45 itibariyle fabrikayı boşaltma kararı alındı. Daha önce işveren eylem biter düşüncesiyle 19.30 itibariyle servisleri çağırdı ama servisler geldiği gibi boş gittiler.”

Aynı kaynak, Tofaş’ta verilenin ikramiye gibi olduğunu belirterek, “1000 lira artı 2.400 liralar aya bölünerek maaşlara yansıyacak. Bizim istediğimiz bu değil. Biz saat ücretlerimizin artırılmasını istiyoruz. Bir sonraki artışın bunun üzerine yapılması gerekir. Bu teklif bizi tuzağa düşürme teklifidir. Tuzağa düşmeyiz” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler