Rekor kırmaya hazırlanıyor

Gaziantep'teki Antep fıstığı üretiminde bu yıl "tüm zamanların en yüksek rekoltesini" beklediklerini bildirdi.

Rekor kırmaya hazırlanıyor
- A +

 

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Tiryakioğlu, bu sezon Gaziantep'teki Antep fıstığı üretiminde bu yıl "tüm zamanların en yüksek rekoltesini" beklediklerini bildirdi.
 
Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Gaziantep'te geçen yıl yaşanan olumsuz hava şartlarından dolayı yıllık üretimin 80 bin ton seviyelerine kadar indiğini belirtti.

Yaşanan bu olumsuz tablonun özellikle baklava sektöründe işletmecileri zor durumda bıraktığına vurgulayan Tiryakioğlu, "Bu durum gıda sektöründe birçok imalatçı ve ihracatçı firmayı olumsuz etkilemişti ancak bu sezon tüm zamanların en yüksek ürün rekoltesini bekliyoruz" dedi.

Antep fıstığının Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaklaşık 300 bin kişiye ekonomik getiri sağladığına işaret eden Tiryakioğlu, "Türkiye'nin fıstık üretiminin yüzde 40'ını tek başına karşılayan Gaziantep'te, bu sezon geçen yıla göre yüzde 100 artışla 160 bin ton civarında rekolte bekliyoruz. Bu rakama diğer illerde yapılacak üretim de eklenecek olursa, ülkemiz için Antep fıstığında son derece bereketli bir yıl yaşanacak. Üretim bandının yükselmesi, ürünlerinde Antep fıstığını kullanan sektörlere fiyat istikrarı noktasında önemli avantajlar sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Anadolu kökenli Antep fıstığının kalite bakımından ilk sıradaki yerini her zaman koruduğuna dikkati çeken Tiryakioğlu, şunları kaydetti:

"Bölge halkı tarafından 'yeşil altın' olarak nitelendirilen Antep fıstığı, Gaziantep'te 15-20 yıl önce 20 bin ton dolaylarında üretilirken, şimdi 100 bin tonlar seviyesini geçti. Antep fıstığının bölge ekonomisine ciddi katkıları var. Bu nedenle çiftçilerimiz son 10 yıldır sürekli Antep fıstığına yatırım yapıyor ve yeni fidanları toprakla buluşturuyor. Yeni yetişen ağaçların da meyve vermesiyle Antep fıstığını sadece iç pazara değil, tüm dünyaya satacak duruma geleceğiz."

İlgili Haberler