sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


"Reform çalışmalarını devam ettiriyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İktisadi Kalkınma Vakfı'nın (İKV) toplantısında Türkiye-AB ilişkilerinin 50. yılı konulu toplantıda konuştu.

"Reform çalışmalarını devam ettiriyoruz"
- A +

 

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Açılması gereken fasıllar şu an tamamen siyasi engellemelere takılmış durumda. Biz kararlı duruşumuzu sürdürürken birliğin tutarlı bir tutum sergilemediğine de üzülerek şahit oluyoruz. Biz reform çalışmalarını devam ettirdik, devam ettiriyoruz. En sıkıntılı anlarda bile ‘Gerekirse Kopenhag kriterlerinin adını Ankara kriterleri olarak değiştiririz’ dedik.

TAMAMEN SİYASİ, TAMAMEN KEYFİ...

Türkiye’nin önünü kesmek için olmadık yollara başvurdular. Neler demediler ki? İmtiyazlı ortaklık, Türkiye’nin inancı bizimle uyumlu değil…  AB hyer şeyden önce Avrupa kıtası içindir dediler. Şu anda Avrupa kıtasında olmayan ülkelerin AB üyesi olduğunu görüyoruz. Türkiye ise iki kıtanın ülkesidir. Türkiye’nin böyle bir zenginliği var. Türkler küçük Asya’dalar şeklinde işi yokuşa sürenler oldu. Yabancı düşmanı, göç karşıtı parti ve çevreleri dahil ettiğimizde karşımıza bir başka manzara çıkıyor. Tamamen siyasi, tamamen keyfi nedenlerle açılmayan fasıllar. Görüştüğüm tüm Avrupa ülkeleri ‘haklısınız, bunu en kısa zamanda sonuçlandıracağız’ dediler. 24. Fasıl öncelikle açılacak ve son kapanacak fasıl olarak söylediler.

Madem bu kadar önem veriyorsunuz. Bir an önce fasılları aç ki Türkiye bu yönde bir dönüşüm gerçekleştirsin. 17 nolu fasıl da halen müzakereye açılmadı. 15 nolu enerji faslının açılmamış olmasını da anlamakta zorlanıyoruz. Ankara’da Nabucco ile ilgili sözleşmeleri imzaladık. İmzalamış olmamıza rağmen iktisadi olarak parasal sorunu çözmesi gereken AB. Bu sorunu çözememiştir.

Siz ne yaptınız? Ne para, ne tedarikçi, ne tüketici… Nabucco’da bu adımı atamadılar. Arkadan TANAP geldi, bu adımı attı. Şimdi süratle bu iş yürüyor. İhaleler her şey yapıldı, dozerler çalışmaya başladı. Yeni bir adım daha gelişiyor. O da Türk akımı. Güney akımı AB üyesi bir ülke hayır dedi. Hayır deyince Rusya Federasyonu geldi bizimle oturdu bu işi konuştu. Biz de görüşebiliriz dedik ve görüşüyoruz. 31 nolu faslın açılmamış olmasını da makul bulmuyoruz. Niçin engelliyorsunuz? Karar vermekte zorlanıyorlar. Bütün bu tavırlar hem bizim hem de milletimizin nezdinde AB’nin samimiyetinin sorgulanmasına yol açıyor.

Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin daha farklı şekilde ele alınması gerekiyor. Giderek büyüyen bölgesel tehditler karşısında Türkiye ve AB beraber hareket etmek zorundadır. AB’nin Türkiye’ye her zamandan daha fazla ihtiyacı var. Türkiye ekonomik ve siyasi istikrarı bakımından huzur abidesi durumunda. Komşularında yaşanan bunca sıkıntıya rağmen büyümesini devam ettiren bir ülkeyiz. Dün Mart sanayi üretimi rakamları açıklandı.

AB ise sürekli kan kaybediyor. Genişleme müzakerelerini tutarlı bir şekilde yürütmesi gerekiyor. Yeni Türkiye hedefimiz asla AB hedefinden bağımsız değildir. Yeni Türkiye hedefimize AB tam üyeliğimizle daha hızlı ulaşabileceğimize inanıyoruz. Türkiye-AB ilişkilerini kazan-kazan stratejisi ile bugünlere getirdik.

Yorum Ekle

İlgili Haberler