Raylardan çıkan kıvılcım ormanı yaktı

Bingöl’ün Genç ilçesi Çaytepe köyü yakınlarında yük treninin geçtiği sırada raylardan sıçrayan kıvılcımların yakındaki kuru otları tutuşturmasıyla çıkan orman yangınında, yaklaşık 5 hektarlık alan zarar gördü.

Raylardan çıkan kıvılcım ormanı yaktı
- A +

 

Çaytepe köyü ile ilçeye bağlı Meşedalı köyleri arasında bulunan alanda bugün öğle saatlerinde yangın çıktı. Durumun haber verilmesi üzerine Genç Orman İşletme Şefliği ile Genç Belediyesi’ne bağlı söndürme ekipleri yangın mahallinde söndürme çalışması başlattı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına 12 personel, 3 itfaiye aracı, 2 kepçe ve 1 arazöz ile müdahale eden ekipler, yaklaşık 3 saatlik bir çalışma sonucu yangını kontrol altına alabildi.

ORMAN YANGINLARINA DİKKAT

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte orman yangınlarının çıkmasından endişe ediliyor. Geçen yıl özellikle Suveran bölgesi olmak üzere birçok bölgede orman yangınları çıkarken, ekipler yangına müdahalede yetersiz kaldı. Bölgede yangın söndürme helikopteri olmadığı için Adana’dan helikopter gönderildi. Yangına geç müdahaleler nedeniyle onlarca dönümlük orman kül oldu. Bu yıl da aynı sıkıntıların yaşanmaması ve ormanların korunması için dikkatli olunması gerekiyor. 

Yorum Ekle