‘Ramazan’da seçim bahaneli zam yapanları deşifre ederiz’

TGDF Başkanı Kopuz, seçim bahanesiyle fiyat artıran gıda sanayicilerini uyardı. Şemsi Kopuz”Ramazan öncesi seçim fırsatçılığına meyil etmeyin. Şayet bunu yaparlarsa bir basın toplantısıyla bu arkadaşları, bu sektörleri deşifre ederim” dedi.

‘Ramazan’da seçim bahaneli zam yapanları deşifre ederiz’
- A +

 


Türkiye Gıda, İçecek ve Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, hiçbir gıda sanayicisinin seçim sonuçlarını koalisyon zammı diye bahane ederek fırsatçılığa meyil etmemesi gerektiğini belirterek, “Sakın ola Ramazan öncesi bu tür seçim sonrası oluşturulacak fırsatçılığa meyil yapmasınlar. Şayet ki bunu yaparlarsa bir dahaki basın toplantısında sektörel bazda bu arkadaşları, bu sektörleri deşifre ederim” dedi. TGDF’nin Ramazan öncesi gıda piyasalarındaki son gelişmeleri değerlendirmek üzere düzenlediği toplantıda konuşan Kopuz “Bu sene Ramazan zammından ziyade acaba koalisyon zammı mı, seçim zammı mı diye düşünüyorum” diyerek, bütün gıda sanayisini uyardı.

Kopuz “Hiçbir gıda sanayicisi biz spekülatörle uğraşırken, bir de bu bunu fırsat bilip, işte ekonomik istikrarsızlık olur, hükümet kurulur kurulmaz bunlar bizim işimiz değil. Bizim işimiz vatandaşımıza sağlıklı, gıda güvenliğini dikkate alan, ucuz fiyatlarla Ramazan’ı geçirtmek” diye konuştu. Yeni kurulacak hükümetin birinci önceliğinin ekonomi, ikinci önceliğinin ise gıda spekülatörleri ile mücadele etmek olması gerektiğini vurgulayan Kopuz, şunları söyledi:

“Devlet denetleyici ve izleyici olacak. Bunlarla mücadeleyi el ele verip yapacağız. Bu mücadele bir Kurtuluş Savaşı mücadelesidir. Yağmur var, güneş var, rekoltede sıkıntı yok, nedir bu?” Türkiye’de gıda fiyatlarının son zamanlarda artış eğilimi gösterdiğine dikkati çeken Kopuz, buradaki artışın kaynağının spekülatörler olduğunu, çünkü fiyatların anormal bir şekilde artmasını gerektiren herhangi bir zorunluluk olmadığını belirtti. Kopuz, küresel tarım arazilerindeki sınırlı büyüme, petrol, yem ve gübre gibi hammaddelerin sebep olduğu artan üretim maliyetleri, doğal kaynakların kısıtlı olması ve kuraklık ile kirlilik benzeri çevresel baskıların artması gibi etkenlerin halen risk faktörü olmaya devam ettiğini, bu etkenler hesaba katıldığında gıda fiyatlarının yüzde 10-40 aralığında artacağının hesaplandığını belirtti.

KUMANYA PAZARI KÜÇÜLDÜ

Şemsi Kopuz, her Ramazan’da yüz binlerce gıda kumanyası hazırlandığını belirterek, “Buradaki ek ticaretin hacminin de geçen yıl alışveriş çekleriyle birlikte 3 milyar lira civarında gerçekleştiğini söyleyebiliriz” dedi. Son 5 yıldır kumanya pazarının alışveriş çeklerine kaydığı bir trend olduğuna işaret eden Kopuz, bu yıl ise seçim havasının da etkisiyle Ramazan hazırlıklarının daha yavaş seyirde ilerlediğini, bu yıl için öngörülerinin kumanya pazarında yaklaşık yüzde 30 civarında bir azalma olacağı yönünde olduğunu, aşağı yukarı alışveriş çekleri ile birlikte değerlendirildiğinde 2 milyar lira civarı bir pazardan söz etmenin mümkün olabileceğini dile getirdi.

İlgili Haberler