Ramazan'da sebze meyveye zam var mı?

Ramazan ayının Türkiye'de sebze-meyve hasadının yapıldığı döneme denk gelmesi dolayısıyla ürün fiyatlarında artış beklenmiyor.

Ramazan'da sebze meyveye zam var mı?
- A +

 

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Ali Karaca, yaptığı açıklamada, halen Türkiye'nin her yerinde sebze ve meyvenin en ucuz olduğu dönemin yaşandığını belirtti.

Bunun, ramazan ayında da meyve ve sebzenin ucuz olacağının habercisi olduğunu ifade eden Karaca, "Şu an ülke genelinde hasat yapılıyor. Sebze ve meyve arzının en fazla olduğu günleri yaşıyoruz. Ramazan ayında herhangi bir artış olmayacak. Sadece mevsim itibarıyla soğuk ve don olayının etkilediği, erik gibi erken başlayan meyvelerde biraz az üretim oldu. Erik biraz pahalıydı ama üretimi yüksek olan, don olayından etkilenmeyen meyvelerin de piyasaya girmesiyle fiyatlar düştü. Vatandaş, meyve ve sebzeyi bolca tüketecek" diye konuştu.

Karaca, sebze grubunda sera üretiminin sona erip tarla üretiminin başlamasının fiyatları olumlu etkilediğini, domates, salatalık, biber ve yeşillik grubunda yer alan marul, roka, maydanoz ve terenin çok ucuz olacağını söyledi.

Piyasada geçen yıllarda boşlukların oluştuğunu ve fırsatçıların ön plana çıktığını anlatan Karaca, "Bu dönem pazarlarda böyle bir şey olmayacaktır. Federasyon olarak bu konuda bütün odalarımıza uyarı genelgeleri gönderiyoruz. Fırsatçılık yapanları takip ediyoruz. Bunu yapanlar rekabet karşısında ne ürünü satabilir ne de bu konuda ısrarcı olabilir. Pazarcı günübirlik kazancını düşündüğü için fazla bir artış yapmaz" ifadelerini kullandı.

FAZLA TALEP RİSKLİ

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkanı Yüksel Tavşan da sebze ve meyvenin hasat zamanında doğal olarak ucuz olması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayında alışverişin arttığına dikkati çeken Tavşan, "Bu ayın talebi artırma gibi bir özelliği var. İnsanlar akşama kadar aç kalınca böyle bir durum oluşuyor. Talep artınca fiyat yükseliyor. Mecburi olmadıkça küçük ölçeklerde alışveriş yaparsak bunu engelleriz" değerlendirmesinde bulundu.

Tavşan, her şartta normalin üstünde fiyat artışı beklemediklerini, sebzenin çok ucuz olacağını kaydetti.

Son günlerde etkili olan yağmurların olgunlaşma aşamasında meyveyi olumsuz etkilediğine dikkati çeken Tavşan, "Hava şartları özellikle erik, kiraz gibi ürünlerin fiyatını yükseltiyor. İnşallah yağmur olmazsa onların fiyatları da daha ucuz olacak. Fazla talep olmazsa meyvede bir artış beklemiyoruz" dedi.

İlgili Haberler