Ramazanda Kırım'daki soydaşlar unutulmadı

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Sadakataşı Derneği, Kırım'da dağıttıkları kumanya ve düzenledikleri iftar programlarıyla soydaşlarını yalnız bırakmadı.

Ramazanda Kırım'daki soydaşlar unutulmadı
- A +

 

Bu yıl "Kardeşçe Paylaşalım Vakit Ramazan" sloganıyla yola çıkan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile Sadakataşı Derneği, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Kırım'daki Türklere de yardım elini uzattı.

Zekat, sadaka, fitre ve bağışları Kırım'daki ihtiyaç sahibi Türklere dağıtan ekipler, içerisinde yağ, makarna, pirinç ve un gibi gıda malzemelerinin bulunduğu kumanyaların yanı sıra bir hafta boyunca sürecek iftar programlarıyla Kırım'daki soydaşları  ramazanda yalnız bırakmadı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Osman Atalay, yaptığı açıklamada, Kırım'ın yaklaşık 12 bölgesine yardımlarla ulaştıklarını söyledi.

Ülkenin yaklaşık 1,5 yıl önce büyük bir değişim geçirdiğini anımsatan Atalay, şöyle devam etti:

"Burada bizim için önemli olan Tatar kardeşlerimizin her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmek ve manevi olarak onlara moral vermek. Bizler İHH ve çeşitli yardım kuruluşları olarak Kırım'daki Türk kardeşlerimizle iftar yapıyoruz. Bin aileye burada kumanya dağıttık. Bir hafta boyunca çeşitli bölgelerde iftar programlarımız devam edecek. Aynı zamanda 150 yetim çocuğumuza da bayram kıyafeti getirdik, onları dağıtacağız. 'Kardeşçe Paylaşalım Vakit Ramazan' sloganımızla dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Kırım'da da kardeşlerimizin yanındayız."

"Kırım, ihmal ediliyor"

Sadakataşı Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Özcan ise ramazanda 25 ülkede olduğu gibi Kırım'da da "Haydi Herkes Sofraya" sloganıyla yola çıktıklarını belirtti.

Kırım'daki Türklerin iftar sofralarına ortak olduklarını kaydeden Özcan, "Yaklaşık 400 aileye ramazan paketi dağıtarak iftar programları düzenledik. Sivil toplum kuruluşları dünyanın pek çok ülkesine gidiyor ancak Kırım ihmal ediliyor. Buradaki halk ise onları bekliyor. Buradaki kardeşlerimize özellikle Rusya'nın ilhakıyla beraber ulaşmak çok zor. Bir saatte geleceğimiz yere Moskova üzerinden neredeyse bir günde Kırım'a ulaşabildik. Birçok sivil toplum kuruluşunu buraya davet ediyorum" diye konuştu.

Kırım Türklerinden Ayşe Duran ise ramazanda bereketli iftar sofralarıyla yanlarında olan tüm yardım kuruluşlarına teşekkür etti.

Herkesin bağışlarının kabul olmasını dileyen Duran, Türkiye'ye selamlarını iletti.

Kırımlı İsmail Midatoğlu da ramazanda tüm müslümanların dualarının kabul olmasını istedi. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler