Ramazan’da hangi besinler bizi tok tutar?

Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş, Ramazan ayı boyunca tokluk hissi oluşturabilmek için hangi besinleri tüketmek gerektiği konusunda bilgi verdi.

Ramazan’da hangi besinler bizi tok tutar?
- A +

 

Sağlıklı bireylere orucun hiçbir zararı olmadığını anlatan Eriş, şöyle konuştu: “Uzun bir süre sindirim organlarının ve karaciğerin dinlenmesi vücudun kendi kendini toparlaması için çok faydalıdır. Belli bir süre bedenin ihtiyacı olan kaloriden biraz daha azını tüketmenin pek çok faydası vardır, ancak bunu ciddi bir tıbbi denetim altında ve bir uzman gözetiminde yapmak gereklidir.”

BESİNLERİ DENGELİ TÜKETELİM

Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş, Ramazan boyunca tokluk hissi üzerine olumlu etkisi olabilecek 7 önemli besinle ilgili şu bilgileri verdi:

“Oruç sırasında organizmada depo edilmiş besin maddeleri harcanmaktadır. Sonradan bunların yerine yenileri gelmekte ve bütün vücutta bir yenilenme olmaktadır. Ramazan ayı boyunca içerdiği protein ve lif özelliğinden dolayı dengeli bir şekilde tüketmemiz gereken et ürünleri, kurubaklagiller ve yeşil salataların yanı sıra; diyetinize ilave edeceğiniz aşağıdaki ürünlerin kilo kontrolü ve tokluk hissi üzerine olumlu etkileri görülebilir.”

Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş’e göre, Ramazan da tüketilmesi gereken 7 besinden biri ceviz. Ceviz, içeriğindeki Omega-3 yağ asitlerinden dolayı ramazanda açlığa bağlı unutkanlık, konsantrasyon eksikliğinin azalması ve sağlıklı bir oruç süresi için günde 2-3 tane ceviz tüketilmesi gerekir. Cevizdeki iyi yağın (28 g başına 2,5 gram ALA/Omega 3), lifin (28 g başına 2 g) ve proteinin (28 g başına 4 g) kilo yönetiminde önemli bir başarı faktörü olan tokluğun sağlanmasına yardımcı olabileceği görülmüştür. İki porsiyon (yaklaşık 55 g) ceviz tüketmek viseral yağlanmalı aşırı kilolu yetişkinlerde endotal (iç zar) tabakası fonksiyonlarını iyileştirir. Diyete ceviz ilavesi kilo almaya neden olmaz.”

Yumurtanın da önemli olduğunu anlatan Eriş, şöyle konuştu:

“Anne sütünden sonra gelen vücutta biyo yararlılığı en iyi kaliteli protein kaynağıdır. Sahurda 1 yumurta tüketilmesi vücut için gerekli olan proteinin büyük bir kısmının alınmasını sağlar ve tokluk hissini artırır.”

Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş, Ramazan da tüketilmesi gereken diğer besinleri şöyle anlattı:

“Yulaf ezmesi veya kepeği: Bitkisel proteinler ve liften zengin glisemik indeksi düşük olduğu için uzun süre tok kalmayı sağlayarak kan şekerinin düşmesini engeller. İçeriğindeki B grubu vitaminleri oruç tutarken stresi azaltır ve hafızayı güçlendirir.

Yoğurt: İçeriğindeki yüksek kalsiyum ve konjuge linoetik asit (CLA) nedeniyle karın yağ yakımını hızlandırır. Özellikle iftardan 2 saat sonra tüketilen 1 su bardağı yoğurt ramazanda kilo alımını azaltır.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler