sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Ramazan'da bu yiyeceklere dikkat!

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, Ramazan ayı boyunca uzun süreli açlık sebebiyle metabolizma hızının yavaşlayacağını belirterek, sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.

Ramazan'da bu yiyeceklere dikkat!
- A +

 

Normal besin alımından biraz daha az ama dengeli bir diyet uygulanmasının Ramazan ayı boyunca bir insanı sağlıklı ve aktif tutmak için yeterli olabileceğini ifade eden Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, şöyle konuştu:
“İftarda aşırı besin tüketimine gerek yoktur. Aşırı besin tüketimiyle sağlık sorunları gelişebilir, hazımsızlık, mide rahatsızlıkları, şişkinlik ve uyku sorunlarına yol açar. Vücudun gün içinde ihtiyacı olan besin öğelerini karşılamak için 4 ana besin grubunu öğünlerde bulundurmanız gerekir (Ekmek ve Tahıl grubu, sebze-meyveler, süt ve süt ürünleri, et, yumurta, kuru baklagil grubu). Yüksek oranda vitamin, mineral içerdiğinden taze sebze yiyin. Pişirirken tereyağ yerine bitkisel sıvı yağları az miktarda kullanın. Yağsız et, balık ve derisiz tavuk kullanmayı deneyin, kızartma ve kavurma yerine ızgara, fırın, haşlama gibi pişirme yöntemlerini kullanın. Uzun süre tok kalmak için yavaş sindirilen besinleri, tam tahıllar, kuru baklagiller, basmati pirinci, bulgur, düşük yağlı süt ürünleri tercih edin. İki büyük öğün almak yerine besinleri Sahur, iftar ve akşam yemeği olarak 3 öğüne bölün.

Yüksek yağ içeren besinlerden uzak durun.Tam yağlı süt ürünlerini düşük yağlı alternatifleri ile değiştirin. Tuzlu besin (turşu, tuzlu krakerler, pastırma, kuru yemiş, konserve besinler) tüketmeyin. Tatlılar, şekerlemeler, kekler, bisküviler gibi işlenmiş şekerler yerine taze meyve yiyin. Ara sıra kullanılmak üzere taze meyve suları 1 çay bardağı 1 porsiyon meyve sayılacak şekilde kullanılabilir. İftar ve sahur arasında bol su için. Sahurda çok fazla çay ve kahve tüketip aşırı kafein almayın. Fazla miktarda tüketimleri diüretik özeliklerini ortaya çıkardığından, vücut için gerekli mineral, tuz ve sıvılar da atabilir. İftardan 2-3 saat sonrası egzersiz için uygun bir zamandır. Yoğun şiddetli egzersizler dehidratasyona (vücudun susuz kalması) yol açtığından önerilmez. İftardan 1 saat sonra hafif tempolu 15-20 dk bir yürüyüşe bile çıkılabilir.

Mental ve fiziksel dinlenmeyi sağlamak için 6-8 saat arası uyku uyuyun. Dengeli ve çeşitli bir iftar, Hurma, çorba, salata, ana yemek, meyve veya küçük bir Ramazan tatlısı yapın. Sahura kan şekerini düzenlemek ve vücuda enerji sağlamak için mutlaka kalkın. Susuz kalınacak korkusu ile aşırı sıvı almamaya çalışın bu karında hazımsızlık ve şişkinliğe yol açacaktır. Açlık çekeceğiniz endişesine kapılıp gece ve sahurda aşırı miktarda, özellikle tok tutacağını sandığınız yağlı ve hamur işi besinleri tüketmeyin, sindirim sorunlarına neden olur. Fazla miktarda başlangıç veya tatlı alıp kilo artışına sebep olmayın. Kızarmış besin, börek, tatlı vb. yenecek ise ölçüyü elden bırakmayın. Sağlıklı kalmak ve kilo almamak için porsiyon kontrolü yapın. Tatlı alacak iseniz iftardan 2-3 saat sonra alın. Hemen tüketimi sindirimi yavaşlatır, kan şekerinde ani yükselme yapıp daha fazla canınızı çektirip daha fazla yedirebilir.


İftarda özellikle düşük kan şekerinden ötürü baş ağrısı ve dönmesi yaşıyor iseniz 2 hurma ile başlayın. Dehidratasyonu önleyeceği ve vücut için esansiyel bazı svıları karşılayacağından yeterli miktarda su, taze meyve suyu veya yoğurt yemeye başlamadan önce tüketilebilir. Ardından mideyi sonradan gelecek yemeklere hazırladığı ve kaybolan bazı vücut sıvılarının yerine konmasına yardımcı olduğundan 1 kase çorba alın. Salata ile devam edin. Vitamin, mineral ve liften zengindir. Salatanız ne kadar renkli ise o kadar sağlıklıdır. Tokluk hissi sağladığından ana yemeği de az yedirir. Ana yemek ise bir karbonhidrat kaynağı esmer pirinç, bulgur pilavı, makarna, patates gibi, bir protein, et, tavuk, balık, yumurta, peynir ve pişmiş bir sebze yemeği içermelidir."

Yorum Ekle

İlgili Haberler