’Ramazanda bitki çayı için’

Uzmanlar Ramazan ayının birkaç yıldan beri uzun yaz günlerine denk geldiği için su tüketiminin önemli olduğunu belirtti.

’Ramazanda bitki çayı için’
- A +

 

Uzun süredir mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıklarının, Ramazan ayının ilk günlerinde yaklaşık 30 dereceye kadar çıkacağını söyleyen Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, sıcak hava ve oruçla birlikte gelen uzun süreli açlığın insan metabolizmasında bazı olumsuzluklara neden olabileceğini vurguladı. Yemenici, "Uzun yaz günlerinde tutulacak oruçlarda sahura kalkılmaz, yeterli ölçüde su alınmazsa aşırı sıcaklarda terlemeyle birlikte su ve mineral kaybı olacak, böylece bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de yaşanabilecektir. Normal, kronik rahatsızlığı olmayan sağlıklı vatandaşlarımız, özellikle bu iki noktaya dikkat ederse rahat bir Ramazan atlatır. Ama şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıklarımız ya da hamilelik ve emziklilik gibi özel durumlar varsa uzman hekime danışmadan oruç tutmayı önermiyoruz" dedi.

’BOL SU İÇİN’

Ramazan ayında dikkat edilecek noktalardan birinin de beslenme tarzı olduğuna vurgu yapan Yemenici, "3 öğüne alıştığımız için Ramazan ayındaki öğünlerimiz, sahur ve iftar şeklinde iki ana öğün, iftardan sonra 1- 1.5 saat arayla olacak şekilde bir ya da iki ara öğün şeklinde düzenlenebilir. Kafeinli içecekler yerine süt, meyve suyu ile ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilebilir. Vücudun su dengesini korumak için susama hissi duyulmasa bile iftar ve sahur arasında sık sık en az 2- 2.5 litre, yaklaşık 12-14 su bardağı su içilmelidir. İftarda ağır yemeklerden kaçınıp peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10- 15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi daha uygundur" diye konuştu.

İFTAR SONRASI KISA YÜRÜYÜŞ ÖNERİSİ

Kan şekerini dengeli biçimde yükselten ve enerji veren bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinlerin tercih edilebileceğini kaydeden Yemenici, tatlı olarak da sütlü tatlılar veya meyve tatlılarının tüketilebileceğine işaret etti. Özellikle iftarda hızlı yemekten kaçınıp, lokmaların yavaş yavaş ve iyice çiğnenerek yutulması gerektiğini belirten Yemenici, iftar sonrası kısa yürüyüşler ve fiziksel aktivite yapılması gerektiğini söyledi.

’VÜCUT DİNLENDİRİLMELİ’

Izgara, haşlama ve fırında yapılan yemeklerin tercih edilmesi gerektiğini anlatan Yemenici, "Kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır. Kabızlık ihtimalini önlemek için de lif oranı yüksek gıdalar ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler tercih edilebilir. Dengeli beslenmenin yanında özellikle öğle saatlerinde güneşin altında dolaşmamalı mümkünse öğle arasında yarım saatlik bir uyku ile vücudu dinlendirmeliyiz" şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler