Ramazanda 100'er liralık yardıma tepki!

Ak Partili Elazğı Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ın Ramazan ayı sebebiyle maddi durumu iyi olmayanlara yaptığı 100 liralık yardımı sosyal medya hesaplarından paylaşması tepki topladı.

Ramazanda 100'er liralık yardıma tepki!
- A +

 

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, kentteki dar gelirli ailelere içinde 100'er lira yüklü sosyal kart dağıttı. Belediye basın bürosu da sosyal kart dağıtımını haberleştirerek, yardımı alanlarının fotoğraflarlarıyla birlikte kentteki yerel medyaya servis etti. Belediye tarafından servis edilen haber metninde, şöyle denildi:

"Elazığ Belediyesi tarafından Ramazan ayında vatandaşlara katkı sağlamak ve bayramı daha mutlu karşılamaları için Elazığ Belediyesi 'Sosyal Kart' dağıtımına başlandı. Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, başkan yardımcıları ve yüzlerce vatandaş katıldı. Sosyal yardım projesinden yararlanmak amacıyla 3 bin 320 kişinin başvuruda bulunduğu ve yapılan değerlendirmeler sonucu ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen bin 100 aileye, 100 TL yüklü Elazığ Belediyesi Sosyal Kart dağıtımı gerçekleştiriliyor. 500 kişiye yapılan dağıtımın ardından, geri kalan aileler önümüzdeki günlerde, Elazığ Belediyesi İş Merkezi'nde bulunan yardım bürosundan kartlarını temin edebilecekler."

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da törende yaptığı konuşmada, göreve geldikleri günden bu yana Elazığ'da yaşamı kolaylaştırmak ve kaliteli hale getirmeyi hedeflediklerini belirterek, "Şehrimizde yaşayan en yoksul, en kimsesiz kardeşimiz huzur içinde kaliteli bir şekilde yaşayabiliyorsa Elazığ Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olmuş demektir. Biz bunu gerçekleştirmek için varımızla yoğumuzla çalışıyoruz" dedi.

TEPKİ GÖSTERİLDİ

Belediye tarafından servis edilen haberlerin yerel gazeteler ve internet sitelerinde yayınlanması ardından yardımın veriliş şekline sosyal medyada tepki gösterildi. Verilen yardım çeklerinin dağıtımı esnasında çekilen fotoğrafların mozaiklenmeden basına servis edilmesine en büyük tepki de Elazığlılar'dan geldi. Sosyal medya üzerinden tepkilerini gösteren vatandaşlar yapılan uygulamayı kınayarak Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ı dille eleştirdi.

Elazığ Belediyesi de gelen tepkiler üzerine Başkan Yanılmaz'ın gün içinde konuyla ilgili açıklama yapacağı belirtildi. Elazığ Belediyesi'ne yardım almak için giden, özellikle kadınların afişe edilerek rencide edilmesine tepki gösterenler sosyal medya üzerinden şunları yazdı:

* Alparslan Yalçın: Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, muhafazakar bir partinin belediye başkanına hiç ama hiç yakışmadı. Tuvalet konusunda reklam yaptınız, ikram çekmesi konusunda reklam yaptınız, bari fakir üzerinden bu reklamı yapmasaydınız.

* Yavuz Göktürk: Mübarek ayda bu ablalarımızın 100 TL için sahneye çıkarılarak, bu şekilde teşhir edilmesi, en hafif tabirle insanlık suçudur. Sadaka vermenin dahi adabını bilememek çok acı. Bu adabı bilmeyenler tarafından yönetilmek daha da acı. Bu şehirde nice insanlar var ki yüzbinlerce lira yardım edip adını duyurmaktan imtina eden. Yorumsuz.

* Aybüke Gür: Amaç yardım değil reklam olunca şaşırmadım.

* Fulda Aybar: Bir elin verdiğini diğer elin görmemesi gerekirken aleme ilan, yazıklar olsun. Sizden gelecek hayır, rabbimden fazlasıyla gelir inşallah muhtaç olanlara.

* Neslihan Şenl: Kadının yüzündeki mahçubiyete karşı başkanın yüzündeki kibir.

* Kadri Kulualp: Mide bulantısı orucu bozar mı azizim… Şatafatlı iftar sofralarınızı garibanlarla değil de sosyal medya hesaplarınızla paylaşmak varken, aç yatanlara, açıkta kalanlara ve asgari ücretlilere şükür edebiyatını öğütlemek varken, kameralar karşısında objektiflere gülümseyerek sadaka pozu dağıtmak varken kim demiş; "Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek" diye.

* Gülin Alpay: Verdiği 100 lira için duyduğu gurura bak. Ramazan boyunca 100 lira 5 kişilik yoksul bir ailenin bir günlük iftar ve sahur parası ama senin umurunda mı?

* Kadri Kulualp: İzzetpaşa camii altındaki tuvaletlere "Halkımıza ücretsizdir - Elazığ Belediyesi' yazdırdıktan sonra medyadan gelen tepkiler üzerine bunu sildiren yine kendisiydi. Reklam heveslisi tavırlarından ders çıkardığını düşünmüştüm. Yanılmışım demek ki.

* Kutsal Koç Karaosmanoğlu: Eskiden ramazan kolileri hazırlanır ihtiyaç sahiplerine verilir, iftar çadırları kurulurdu. Nasıl da gururlu 100 lirayı verirken.

* Furkan Ünal: Bu memleket bir daha senin değil adını soyadını bile anmak istemeyecektir.

* Mustafa Çetinkaya: Seçim meydanlarında din sömürüsü ile oy toplamaya çalışan bir adamın hayır işi yaparken karşısındaki insanı rencide ederek poz vermesi gayet normal. Yazıklar olsun.

* Halis Yıldız: Bazen o kadar çok şey anlatır ki fotoğraflar, onlardan anlayanlara. Ama sadece ondan anlayanlar. Çünkü anlayan şunu der ve demelidir de, ulan hacı ne oluyor da günümüz dindarları insanları önce yoksullaştırıp kendilerine köle ediyorlar, sonra 100 lira para verip rencide ederek kendi reklamlarını yapıyorlar.

* Erkan Bingöl: Yanlış yaptın başkan. Elazığ AKP Belediye Başkanı Yoksul insanlara 100 TL yardımı şova çevirdin insanları afişe ettin yakışmadı.

* Ali Bayraktar: Yarın bir garibanın sofrasına misafir olup durumu düzeltmeye çalışırlar.

* Harun Kesici: Yazık devir olmuş 2015, insanlar yeni bir dünya bulma arayışında, bizim insanımız hala gösteriş ve hava atma peşinde.

* Sedat Laçiner de kendi twetter hesabından yapmış olduğu retweetde, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ı görgüsüzlükle suçladı. Twetter hesabından yaptığı paylaşımda, 'Bu resim gerçek olamaz' diye şaşkınlığını dile getiren Laçiner, "bu nasıl bir düşüncesizliktir. Verilen 100 lirayı reklam aracı yapabiliyor. Bıktım bu görgüsüzlükten" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler