Ramazan öncesi zamlara dikkat

Ramazan öncesinde üretici ve market fiyatları arasındaki fark en fazla yüzde 498 ile kuru incirde görüldü. Kuru incir 6 kat, maydanoz 5.7 kat, salatalık 5 kat, karpuz 4.8 kat, kabak 4.6 kat, kuru fasulye 2.7, nohut 2.6 kat, süt 2.8 kat fazlaya tüketiciye satılıyor.

Ramazan öncesi zamlara dikkat
- A +

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl ve geçen yılRamazan ayı öncesi fiyatları karşılaştırıldığında, 21 üründe fiyat artışı olduğunu açıkladı.


Et tüketiminin de arttığı ramazanın, fiyatlarda yukarı yönlü bir  baskıyı beraberinde getirdiğine dikkati çeken Bayraktar, şöyle konuştu: “Ramazanda kesinlikle bir hayvan sıkıntısı olmayacaktır. Kırmızı et  üretimimiz 1 milyon tonu geçmiştir. Ramazan ayında bir et sıkıntısı görülmüyor.  Zaman zaman ithalat lobileri ‘ramazan öncesi, Kurban Bayramı öncesi ithalat kapısını açalım’ hep böyle söylemler gündeme gelir. Yeterli üretimimiz vardır, ilk üç aylık döneme bakıldığında üretimin yeterli olduğunu, üretimin  arttığını görüyoruz. O yüzden ithalat söylemleri de çok yerinde değil.”


Geçen yıl Ramazan öncesi dana eti kilogram başı market fiyatının 30 lira olduğunu hatırlatan Bayraktar, bu yıl fiyatların yüzde 20.5 artarak 37 liraya çıktığını bildirdi.
Gıda denetimlerinin artırılması ve halkın sağlığıyla oynanmasına izin verilmemesi gerektiğinin altını çizen TZOB Başkanı Bayraktar, “Üretici, hal, pazar ve market fiyatlarını takibe devam ediyoruz. Ramazan döneminin öncesinde veya ramazanda fiyatları yükseltmek fırsatçılıktır. Bu  günahtır, vebali vardır, Ramazan fırsatçılığı yapılmasın diyoruz” ifadelerini  kullandı. Burada da yaptırımlarla ilgili Tarım Bakanlığı ile Gıda Komitesi’nin devreye gireceği belirtildi.

İlgili Haberler