“Ramazan, diyet ve kilo verme ayı değildir”

Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Kürşad Keskin, ramazan ayının, beden ve ruh için müthiş bir iyileştirici olduğunu söyledi.

“Ramazan, diyet ve kilo verme ayı değildir”
- A +

 

Müzekker SUBAŞI / Bursa.com

Ramazan ayının özelliği sayesinde vatandaşların sadece yeme-içme olarak değil, beden ve ruh gibi bütün alanlarında da hafiflediğini belirten Uzman Dr. Mehmet Kürşad Keskin, “Ramazan ayı fazlalıklarınızdan arınmayı ve manevi bir sığınmayı da sağlar” dedi.  Çok ciddi bir sağlık sorunu olmayan hastaların gönül rahatlığı ile oruç tutabileceklerini ve hatta çok fazla bir metabolik problemi olmayan ve ağır ilaçlar kullanmayanların bir çok kronik hastalığa sahip hastanın doktor kontrolünde  beden ve ruh rahatlığı için oruç tutabileceklerini ifade eden Keskin, şöyle konuştu:

“Ramazan ayında yapılabilecek en önemli yanlışlardan biri bu ayı bir diyet ve kilo verme zamanı gibi değerlendirmektir. Ramazan ayının anlamını ve faydasını bu kadar bozan başka yanlış bir düşünce tarzı düşünemiyorum. Gazete ve dergilerde konunun uzmanlarının hazırladığı ‘Kilo verdiren ramazan diyetleri’ni, yaptıkları tarifleri, açıklamaları, önerileri gördükçe dehşete kapılıyorum.”

RAMAZAN’DA NASIL BESLENİLMELİ

Oruç tutanların mutlaka sahura kalkması gerektiğini, bu sayede aç kalınacak sürenin azaltılacağını, metabolizmanın daha iyi ve düzenli çalışacağını vurgulayan Uzman Dr. Mehmet Kürşad Keskin, “Sahurda ve iftarda hafif, sindirimi kolay ve az yağlı yemekler tüketmeli. Yemekler yavaş ve çok iyi çiğneyerek yemeli” dedi. Bütün gün boş kalan mideye iftarda birden yüklenmenin çok sakıncalı olduğunu  belirten Keskin, “İftarımızı çorba ile açmalıyız. Daha sonra hafif bir salata veya zeytinyağlı bir sebze yemeği ile devam edip sonra ana yemeğe geçmeliyiz. Kızartılmış ve yağlı yiyeceklerden özellikle hamur işleri ve hamur tatlılarından mümkün olduğunca uzak durmalıyız” diye konuştu. Ramazanda tatlı ihtiyacının taze ve kuru meyveler, sütlü tatlılar ve kompostolar ile giderilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Keskin, “Gün boyunca su içilemediği için iftardan sonra yatana kadar ve sahurda bol bol su içmeli. Kahve tüketimini azaltmalı, kahve yerine bitkisel çaylardan içilmeli” dedi. Keskin son olarak, çocuk bekleyen anne adaylarını ve süt veren annelerin, kalp-damar hastalarının ve diyabet, tansiyon hastalarının oruç tutma konusunda karar vermeden önce mutlaka doktorlarına danışması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler