'PYD Arap destekçilerini de bölgeden çıkardı'

Muhalif saha komutanlarından Ebu Mustafa, PYD'nin DAEŞ terör örgütüne karşı kendilerini destekleyen muhalif Arap grupları Tel Abyad'dan çıkardığını söyledi.

'PYD Arap destekçilerini de bölgeden çıkardı'
- A +

 

Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinin denetimini ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava desteğiyle ele geçiren PYD'nin, DAEŞ terör örgütüne karşı kendilerini destekleyen muhalif Arap grupları ilçe dışına çıkarttığı ileri sürüldü.

AA muhabirine konuşan muhalif saha komutanlarından Ebu Mustafa, PYD güçlerinin, muhalifleri ilçeden çıkarttığını iddia etti. 

AA muhabirine konuşan Ebu Mustafa, "PYD güçleri, kendisine destek veren muhalif Arap grupları Tel Abyad ilçesinden çıkarttı. Muhalif Muhammed Kafr Zeyta'ya bağlı güçler Suluk beldesine Rakka Devrimcileri adlı grubuna ait güçler de Ayn İsa beldesine yerleştirildi. Daha sonra aralarında bir ihtilaf çıktı. Tel Abyad ilçesinde tamamen Kürt grupları hakim şimdi. Temsili olarak sınırda devrim bayrağı var. Muhammed Kafr Zeyta, PYD güçlerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altına yardım ediyor fakat Kafr Zeyta'nın ne ÖSO ne de diğer muhalif gruplarla bir alakası var. Zeyta PYD için çalışan iyi bir işbirlikçi" ifadelerini kullandı.

"PYD, DAEŞ'le çatışma adı altında halkı göçe zorladı"

Arap nüfusun, PYD'nin ilçeye yerleşmesinden rahatsız olduğunu dile getiren Mustafa, "PYD, koalisyon güçlerinin hava saldırılarıyla Haseke kırsalı ile Tel Abyad ve kırsalında DAEŞ'le çatışma adı altında halkı göçe zorladı" diye konuştu.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırısı sonrası bölgede yaşayan Suriyelilerin Türkiye'ye sığındığı Tel Abyad'da son iki haftada çatışmalardan kaçan yaklaşık 25 bin Suriyeli, Türkiye'ye sığınmış,PYD'nin ilçede kontrolü sağlamasının ardından bazı aileler evlerine geri dönmüştü. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler