Putin Ruhani ile bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani gerçekleştirdiği görüşme sırasında, “İran, geleneksel ve güvenilir ortağımızdır” dedi.

Putin Ruhani ile bir araya geldi
- A +

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın dönem başkanlığında Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti liderlerinin katılımı ile gerçekleştirilen BRICS zirvesi kapsamında, baş başa görüşmeler de gerçekleştiriyor. Rusya Devlet Başaknı Putin, görüşmeleri sırasında İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile de bir araya geldi. Vladimir Putin, Rusya ve İran arasındaki karşılıklı ilişkilerin ilerlemesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, “Ancak, halen özel dikkat gerektiren bazı konular var. Ve bugün bu konuları konuşabilme fırsatı bulduğumuz için memnunum” dedi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani’ye, BRICS Zirvesi’ne katılma kararı aldığı için teşekkür eden Putin, “İran, bizim geleneksel güvenilir ortağımızdır” dedi. İran ile Rusya arasındaki ilişkilerin küresel alandaki ekonomik zorluklara ve kısıtlamalara rağmen olumlu bir yönde ilerlediğine dikkat çeken Vladimir Putin, “Geçtiğimiz yıl boyunca, ticaret önemsiz derecede olsa da büyüdü ve bu yılın ilk çeyreğinde eğilim yüzdesi devamlılık gösterdi" dedi. Putin ayrıca, iki ülke arasındaki parlamentolar arasındaki bağların da geliştiğine vurgu yaptı.

Hasan Ruhani, görüşme sırasında Putin’e, Rusya’nın Tahran’ın nükleer programı kapsamında Viyana’da yürütülen görüşmelerde nihai anlaşmaya ulaşılması konusunda destek verdiği için teşekkür etti. Ruhani, “Bugünler oldukça yoğun ve zor benim için. Ufa’ya gelmem için yaptığınız daveti nasıl reddedebilirdim” diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler