Putin bunu hep yapıyor

Randevularına sık sık geç gitmesiyle tanınan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumartesi günü Azerbaycan başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ikili görüşme öncesinde küçük çaplı bir protokol krizi yaşandığı ortaya çıktı.

Putin bunu hep yapıyor
- A +

 

Putin’in gittiği her yere girme izni bulunan ender gazetecilerden olan Kommersant muhabiri Andrey Kolesnikov, Rusya liderinin geçtiğimiz günlerde Papa Françesko’ya yaptığı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da boş görüşme salonda dakikalarca beklettiğini yazdı.

Bakü’deki zirvede yaşanan protokol krizini Kolesnikov şöyle aktardı: “Liderler görüşmesi Erdoğan’ın kaldığı otelde yapılacaktı. Kararlaştırılan saatte Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu eşliğinde salona girdi. Ancak Rus heyetinde tek bir kişi bile yoktu. Bu durum karşısında yüzü asılan Erdoğan boş salonda dolaştıktan sonra geri çıkacağı sırada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov durumu kurtarmak için apar topar salona girdi. Çavuşoğlu vasıtasıyla Erdoğan’a bir şeyler anlatmaya çalıştı. Ancak Erdoğan’ın yüzünde hiçbir tebessüm yoktu. Sonra Rusya heyetinden diğer yetkililer; Enerji Bakanı Novak, Rosatom Başkanı Kiriyenko ve Gazprom CEO’su Miller geldi. Ancak Putin’in hâlâ esamesi okunmuyordu. Aldığım bilgiye göre Rusya Devlet Başkanı daha kaldığı otelden bile çıkmamıştı. Tam olarak ne kadar sürdüğünü kestiremediğim gecikmeden sonra Putin kapıda belirdi. Putin’i beklemek zorunda kalan Erdoğan oldukça asık bir yüz ifadesiyle protokol çekimi için koltuğa oturdu.”


Randevularına gecikme alışkanlığı yıllardır basına yansıyan Putin geçen hafta da Vatikan'da Papa Françesko'yu bir saatten fazla beklemişti.

Rus lider, Papa Françesko'yla 2013'te gerçekleştirdiği ilk görüşmeye de 50 dakika gecikmişti.

Avrupalı liderleri 'düzenli' olarak bekleten Putin, 2012 yılında yolda motosikletçi arkadaşıyla karşılaşınca, Kırım'da doğal gaz görüşmeleri için bir araya geleceği dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'i dört saat bekletmişti.

2003'te İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth'i 14 dakika bekleten Putin, 2012'de ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Moskova'da yapacağı görüşmeye üç saat gecikmişti.

"BEKLETİYOR ÇÜNKÜ..."
Tüm bunların titizliğinden kaynaklandığını savunan Putin'e yakın bir kaynak geçmişte yaptığı açıklamada, "Önemli toplantılardan önce Putin, bilgi kaynaklarını yeniden kontrol eder, detaylara dalar ve bunun sonucunda programı sarkar" demişti.

"PALTOMU ZOR GİYERDİM"
Rus liderin eski eşi Ludmila Putina da evlenmeden önce Putin'in kendisini sürekli beklettiğini söylemişti.

Vladimir Putin, bir keresinde anılarını anlatırken okula paltosunu bile giymeye vakit bulamadan hep aceleyle gittiğini ifade etmişti.

Birçok insana göre geç kalmak Putin'in 'alameti farikası' ve değişmesi çok zor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler