Poyrazköy davasına damga vuran soru

"Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmat" davasının bugün görülen duruşmasında Hakimin, soruşturmada görev yapan, bu nedenle de tanık olarak dinlenen emniyet amirine ’Ya bir şey bulamadık başka bir yerden buralara ekleme yapalım’ diye bir durumunuz oldu mu" sorusu damga vurdu. Salonda bulunanların tebessüm etmesine neden olun soruyu tanık polis, "Mümkün değil hakim bey" diye yanıtladı.

Poyrazköy davasına damga vuran soru
- A +

 

"Kafes eylem planı", "Amirallere suikast", "Gölcük’te ele geçirilen belgeler" ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri hakkındaki iddialara ilişkin dosyaların birleştiği, 86 tutuksuz sanığın yargılandığı "Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmat" davası Anadolu Adliyesi’ndeki Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonunda görüldü.

"DELİLLERİNN TASNİF EDİLMESİ İŞLEMİNİ YAPTIK"

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen, 24 tutuksuz sanık ve avukatlarının katıldığı duruşmada tanık Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli 4. Sınıf Emniyet Müdürü Ahmet Uğurlu’nun dinlenilmesinin ardından Iğdır İl Emniyet Müdürlüğünde görevli Emniyet Amiri Zafer Ketenci tanık olarak dinlendildi. Ankara Kaçakçılık Daire Başkanlığında çalışırken 2008 yılının Şubat ayında Poyrazköy soruşturması için görevlendirildiğini belirten Ketenci, "Yaklaşık 6 ay kaldım. Değerlendirmeci olarak görevlendirildim. Dava konusu aramalara katılmadım. Davaya konu söz konusu CD ve DVD’ler önce bilirkişilere teslim edilirdi. Onlar incelemesini yaptıktan sonra, biz okuma ve ayırma işlemlerini yapıyoruz. İmaj alınma işlemi konusunda bilgi sahibi değilim. Değerlendirmeci olarak suç unsuru olduğu değerlendirilen lehe ve aleyhe olan delillerin tasnif edilmesi işlemini yaptık" dedi.

" ’YA BİR ŞEY BULAMADIK EKLEME YAPALIM MI’ DİYE DURUMUNUZ OLDU MU"

Mahkeme Başkanı Selçuk Kaya tanık Ketenci’ye dijital verilerle ilgili imaj alma işlemlerinin yapılmadığını belirterek bu işlemin yapılmasının zor olup olmadığını sordu. Tanık Ketenci, "İmaj alınmasıyla ilgili yetkim ve sorumluluğum yoktur" dedi. Mahkeme Başkanı Kaya tanığa "Dokümanlarda ’Ya bir şey bulamadık başka bir yerden buralara ekleme yapalım’ diye bir durumunuz oldu mu" diye sorusu üzerine salondaki izleyiciler gülümserken tanık emniyet amiri Ketenci, "Mümkün değil hakim bey" diye yanıt verdi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Duruşmada mütalaasını sunan savcı, dosyaya gelen adli tıp raporuna ilişkin sanıklar ve avukatlarına beyanda bulunmaları için süre verilmesini talep ederken, tebligata rağmen duruşmaya gelmeyen tanıklar İsa Akyüz ve Bekir Peker’in zorla getirilmelerine karar verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti ara kararını açıklamak için vermiş olduğu 1 saatlik aranın ardından ÇYDD Kadıköy Şubesi’nde el konulan hard DİSK üzerinde yapılması istenen bilirkişi raporu incelemesinin beklenmesine, dosyadaki 3 numaralı DVD’ye ilişkin ilk incelemeyi yapan polis memurları İsa Akyüz ve Bekir Peker’in dinlenip dinlenilmeyeceği ve zorla getirilip getirilmeyeceği konusunun bilirkişi raporundan sonra değerlendirilmesine karar verdi. Hakkındaki yakalama kararı kaldırılan eski Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) Başkanı sanık Gülseven Yaşer’in videokonferans yoluyla savunmasının alınması için bakanlık ve ilgili konsoloslukla irtibat kurulmasına karar veren mahkeme heyeti duruşmayı 11 Eylül 2015 günü saat 09.30’a erteledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler