Poyraz bebeğe uygun nakil bulunamıyor

Antalya’da yaşayan ve doğuştan "mavi ışık" hastası olan 7 aylık Poyraz bebek, karaciğer nakli için umutlu bir haber bekliyor. Gönüllü donör olan 25 kişiden hiçbirinin bağış için uygun olmayışı, ailede büyük hayal kırıklığına neden oldu.

Poyraz bebeğe uygun nakil bulunamıyor
- A +

 

Antalya’da yaşayan Servet ve Zeliha Ergün çiftinin 7 aylık bebekleri Poyraz’a doğumunun ardından sarılık teşhisi konuldu. Sarılık değerinin düşmesi için her gün hastanede mavi ışık tedavisi göre Poyraz’a bir süre sonra baba Servet Ergün’ün maddi gücü yetmemeye başladı. Mavi ışık veren fototerapi cihazını sanayide 500 liraya yapan baba Servet, Poyraz’a evinde tedavi uygulamaya başladı.

ÇOK SAYIDA YARDIM TALEBİ
Olayın duyurulması üzerine Poyraz bebek ve ailesine çok sayıda yardım talebi geldi. Verici olmak isteyen yaklaşık 25 kişi gelerek aileyle görüştü ve hastanede tetkikler yapıldı. Olumsuz alınan her tetkik sonucunda Ergün ailesi, büyük üzüntü yaşadı.
Adeta yıkıldıklarını söyleyen anne Zeliha Ergün, "Vericilerin hepsi olumsuz oldu. En son birisi daha gelmişti. Onun sonucu da olumsuz çıktı. Kanlar uymadı. Kiloları fazla olduğu için olmadı. Hepsi olumsuz oldu. Yine ışık vermeye devam ediyoruz. Sonuçlar böyle olunca üzüldük, yıkıldık. Nakil vericisi bekliyoruz" dedi.

NAKİL ŞART
Nakil olamayan bebeğinin sarılık değerinin düşmesi için evdeki fototerapi cihazıyla tedavi etmeye devam eden anne Zeliha, cihazın verdiği ısı nedeniyle Poyraz’ın sırtının yandığını söyledi. Ne yapacaklarını bilemediklerini belirten Zeliha, "Doktor sırtının yandığını görünce ışığı yukarıdan vermemiz gerektiğini söyledi. Geceleri uyumuyor. Nakil şart. Doktorlar hemen nakil olması gerektiğini söylüyor. Vericilere sesleniyorum yardım etsinler" diye konuştu.  

Yorum Ekle