PKK'nın hedefinde yine barajlar var

PKK'nın ateşkesi bitirip barajlara saldırı yapacağı açıklaması gözleri, bölgeyi şahlandıracak barajlara çevirdi. Silvan ve Ilıca'nın dışında Şırnak'ta 7, Hakkâri de ise 4 baraj yapılıyor. Sadece 3'ü tamamlandı...

PKK'nın hedefinde yine barajlar var
- A +

 

Terör örgütü PKK, yaklaşık 250 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Silvan, Ilısu dışında Hakkâri sınırları içinde 4, Şırnak'ta da 7 barajıdan da rahatsız. Bölgeyi şahlandıracak barajların yapımı için yaklaşık 20 milyar liralık yatırım yapılırken, bölge insanı, iş dünyası ve sivil toplum örgütleri barajları hedef alan PKK'ya tepkili. Bölgede, "teröre karşı güvenlik barajı" olarak nitelendirilen 11 barajdan üçü tamamlandı. Uludere'nin Hezil, Ortasu çayları üzerinde yapılan Silopi, Şırnak, Uludere, Ballı, Kavşaktepe, Musatepe, Çetintepe, Güzeldere çayı üzerindeki Gölgeliyamaç, Çocuktepe, Şemdinli-Yüksekova ilçeleri arasında Beyyurdu ve Aslandağ'ın yer aldığı 11 baraj terör örgütünün adeta kabusu oldu. Bu barajlardan Şırnak, Silopi ve Aslandağı'nda su tutma işlemi başladı. Barajlarda örgütün işçi kaçırma, yatırımcıları tehditlerine karşın çalışmalar sürüyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca hazırlanan haritaya göre, Uludere'de sular altında kalacak yolların yerine yeni yolların da inşaatı sürüyor. Barajlarda su tutulmaya başladıkça derin vadiler, örgütün stratejik noktaları ve barınma yeri olarak kullandığı mağaralar da sularla dolmaya başladı. PKK, barajların doğaya zarar verdiği bahanesiyle bölgedeki yatırımlara sık sık saldırı düzenliyor. Kimi zaman barajda çalışan işçileri kaçırıp infaz ediyor. Son 4 ayda yaklaşık 20 saldırı gerçekleştiren terör örgütü, taciz ateşi, yola patlayıcı döşemesi eylemlerinde de bulunuyor.

4 AYDA 20 SALDIRI
PKK'nın barajları hedef alan açıklamalarının ardından inşaat bölgelerinde güvenlik tedbirleri artırıldı. Baraj inşaatlarının bulunduğu bölgelerde 24 saat gözetleme yapılacak, örgütten gelebilecek saldırılara anında müdahale edilecek. Sınırı oluşturan dağların Kuzey Irak tarafında PKK'nın kampları bulunuyor. Şırnak tarafındaki barajların tamamlanmasının ardından PKK'nın özellikle Zap, Şemdinli karşısındaki Avaşin, Basyan, Hakurk ve Kelareş kamplarından Türkiye'ye geçişi de imkânsız hale gelecek.

SİLVAN'IN AÇILIŞINDA BOMBA
Atatürk, Karakaya ve Keban'dan sonra Türkiye'nin en büyük kurulu gücüne sahip olacak Ilısu Barajı'nın yıl sonuna tamamlanması hedefleniyor. Bugüne kadar yaklaşık 4.2 milyar lira harcanan baraj ve HES inşaatı tamamlandığında, 200 megavat gücündeki santralden üretilecek yıllık 4 milyar 120 milyon kilovat saat enerjisi ile yılda 1 milyar liralık üretim yapacak. 1 milyon 200 bin dönüm tarımsal arazinin de a sulanması sağlanacak. Silvan Barajı'yla 2.5 milyon dönüm arazi suya kavuşacak. 200 bini aşkın insana istihdam yaratacak. Bölgenin çehresini değiştirecek bu barajın 4 Mayıs 2012'deki temel atma töreninde menfeze yerleştirilen bomba ile açılışa katılan bakanlara suikast giirişimde bulunulmuştu. Ancak bakanlar karayolu yerine helikopter kullanınca girişim boşa çıkmıştı.

"GELİŞMELER KAYGI VERİCİ"
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Çözüm Süreci'nin bir an önce daha ileri aşamadan başlaması gerektiğini belirterek, KCK'nın açıklamasını değerlendirdi. Demirtaş, "Tümüyle ateşkesin bitmesi durumundan söz etmiyorlar. Askeri baraj, yol yapımlarının durmaması durumunda misilleme yapacakları gibi okuduk. Yine de bütün gelişmeler kaygı verici" dedi. Öcalan'ın sürece ciddi katkı sunabilecek durumda olduğunu anlatan Demirtaş, Diyarbakır'da yayımlanan Özgür Haber gazetesine de ilginç değerlendirmelerde bulundu. Demirtaş, "Öcalan PKK üzerinde tek etkili liderdir. HDP olarak, PKK'ya silah bıraktıramayız. Çağrı yapsak, PKK bunu anlamlı, değerli bulabilir fakat bir talimat olarak algılamaz. Çünkü aramızda alt üst ilişkisi, organik ilişki yok. Ama Öcalan öyle değil" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler