PKK'nın hain planı

PKK, IŞİD'e karşı kayıpları artınca çareyi, çocuk kaçırmakta buldu. Son 6 ayda 4 bin çocuk ve genç dağa götürüldü. Aileler ise isyanda: Artık ülkede çatışma yok. Çocuklarımızı bıraksınlar

PKK'nın hain planı
- A +

 

Terör örgütü PKK, Suriye ve Irak'ta IŞİD'le girdiği çatışmalarda büyük kayıplar verince eleman sıkıntısını gidermek için çareyi çocuk kaçırmakta buldu. Sadece son 6 ayda 4 bini aşkın genç ve çocuk dağa götürüldü. Bu sayı, son 2 yılda ise 6 bin 500'ü buldu. Çoğunluğu öğrenci olan çocuklar, Suriye- Rojava ve Kuzey IrakŞengal'de IŞİD'e karşı cepheye sürülerek adeta ölüme gönderildi. Ve son aylarda bölgeye bazen günde 10- 15 PKK'lı cenazesi geldiği oluyor.

ÖLÜME YOLLADILAR
MİT, jandarma ve polis istihbarat raporlarına göre "Özerk Kürdistan kurulacak, siz de polis olacaksınız" diye kandırılan ya da silah zoruyla kaçırılan çocuk ve gençler, Diyarbakır, Bingöl, Hakkâri ve Şırnak kırsalı ile Irak'ın Metina ve Haftanin kaplarında, 3-4 aylık eğitim aldıktan sonra Suriye'deki Rojava ve Kuzey Irak'taki Şengal bölgelerinde IŞİD'e karşı cepheye sürüldü. Çözüm sürecinin başlangıcından bu yana, 2 yılda 18 yaşından küçük 6 bin 500'ü aşkın çocuk ve genç kaçırıldı. Bunların yüzde 70'ini 15 yaşından küçükler, kalanlarını da 15-18 yaş arası gençler oluşturdu. Kaçırılan ya da kandırılan bu gençlerin yüzde 90'ı da öğrenci. Sadece son 6 ayda dağa götürülen genç ve çocuk sayısı ise 4 bini aştı. Son olarak Diyarbakır'da aralarında tıp öğrencilerinin de bulunduğu 10 kişi dağa götürüldü. Örgütün kanlı oyunu sonucu bölgeye kimi günler 10- 15 cenaze gelmeye başlayınca da çocukları kaçırılan aileler tepki gösterdi. 23 Nisan 2014'te Diyarbakır'da PKK'ya yakın bir dernek tarafından, 30'a yakın çocukla birlikte götürüldüğü Lice kırsalındaki piknikten sonra silah zoruyla dağa çıkarılan 15 yaşındaki H.G.'nin babası A.G. de bunlardan biri. Kızından, o günden beri haber alamadığını söyleyen baba, "Çocuklarımızın evlerine gönderilmesi için belediye önünde oturma eylemi başlattık. Ama bir sonuç alamadık. Bize 'İsteyen aileler çocuklarıyla görüştürülecek' dediler ama kızımızın nerede olduğunu bilmiyoruz. Artık ülkede çatışma, savaş yok, çocuklarımız niye evlerine gönderilmiyor" diye feveran ediyor. Kaçırılan Z.D'nin babası Selahattin D. de "Oğlum daha 13 yaşındaydı. Halen haber alamadık. Ne yer ne içer bilmiyoruz" dedi.

CAMİ ÇIKIŞINDA KAÇIRDILAR
Batman'da 3 ay önce namaz kıldığı İmam Şafii Camisi'nden çıkışta kaçırılan ve bir daha kendisinden haber alınamayan 19 yaşındaki Ü.K.'nin annesi Gülcan K. de şunları söyledi: "9 çocuk annesiyim. Antalya'da turizm sektöründe çalışıyordu. 3 ay önce bizi ziyarete geldi. Namaza gitti ve sonra kayboldu. PKK'nın kaçırdığını öğrendik. Arkadaşları camideki oğlumu ısrarla dışarı çağırmış. Hatta imam 'Gitme' demiş ama oğlum 'korkuyorum, gideceğim' demiş. Arkadaşlarının onu zorla dağa götürdüğünü düşünüyoruz." Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise, son 6 ayda sadece Suruç ilçesinden 400, bölgeden ise 3 bin çocuk kaçırıldığını söyleyerek, "Silah bırakılacağı beklentisi çok iyi niyetli bir beklenti. Böyle bir şey yok. Çünkü sürekli çocuklar dağa kaçırılıyor" dedi.

'21 YIL HEM ANNELİK HEM DE BABALIK ETTİM'


Benzer bir hikaye de Siirt'in Şirvan İlçesi'nde yaşandı. 25 Mayıs'ta birlikte pikniğe giden Z.D. (13), H.A. (13), İ.Ö. (13), M.Ç. (15) ve R.İ (21) de terör örgütü mensuplarınca kaçırıldı. H.A.'nın babası Mehmet Şirin A. şunları söyledi: "Ben AK Partiliyim diye çocuğumu seçimlere 13 gün kala kaçırdılar. Halen bir haber alamadık. Oğlum daha yeni 13 yaşına girmişti. Şimdi sesine hasretiz. Çocuklarımızın hepsini geri istiyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Allah'tan başka kimseden de korkumuz yok." Kaçırılan R.İ.'nin annesi Besna İ. ise "Oğlum askerden yeni gelmişti. HDP'ye gidip gelmeye başladıktan sonra dağa götürüldü. Bunların parti dediklerinin hepsi yalan. Babası daha 3 aylıkken ölmüştü. 21 yıldır ne zorluklarla baktım büyüttüm ve askere yolladım. Ama evladımı benden aldılar. Yüreğim yanıyor. Sabah akşam dua ediyorum. Ya kendimi öldüreceğim ya da çocuğumu bana geri göndersinler" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler