PKK'lı bombacının çantasında sakinleştirici ilaç

İzmir'de, sırt çantasında 14 kilo C 4 plastik patlayıcıyla yakalanan, verem hastası olduğu anlaşılan PKK'lı G.S.'nin, hem ifadesine, hem de üzerinde bulunan malzemelere yönelik yeni bilgiler ortaya çıktı.

PKK'lı bombacının çantasında sakinleştirici ilaç
- A +

 

Terör örgütün kendisine 2 bin dolar verip tedavi olması için İzmir'e gönderdiğini ileri süren G.S.'nin, ne gerçek kimliğiyle, ne de sahte kimlikle hastanelere hiç gitmediği, hatta eczaneden ilaç bile almadığı saptandı. Bu arada teröristin sırt çantasında, bombalarla birlikte ele geçirilen kimyasal maddenin, canlı bomba olan kişilerin, saldırı öncesinde sakinleşmek için kullandıkları ilaç olduğu öne sürüldü, bunun da laboratuvar incelemesi sürüyor.

1 Temmuz'da İzmir Gaziemir'de G.S. yolcu minibüsünde sırt çantası ve bir tabancayla yakalandı. G.S.'nin sırt çantasından 14 kilo C 4 tipi patlayıcı çıktı. 2010 yılında Kuzey Irak'a geçip PKK'ya katılıp askeri ve patlayıcı eğitimi alan G.S.'nin, Kobani'de IŞİD'e karşı da bir süre savaştığı saptandı.

İleri derecede verem hastası olmasından dolayı ise, G.S.'nin, bombalı saldırı için Türkiye'ye gönderildiği, Mardin üzerinden Türkiye'ye girdiği saptandı. G.S.'nin, sırt çantasında bulunan patlayıcıyı, Sarnıç'taki ormanlık alanda gömüldüğü yerden çıkardığı anlaşıldı. Burada yapılan aramada 5 fünye daha bulundu.

Geçmişine yönelik araştırmada G.S.'nin bir yıl önce de Söke'de patlayıcıyla yakalanan PKK'lı ile bu ilçede dolaştığı, arkadaşı yakalanınca kaçtığı anlaşıldı.

Sevk edildiği mahkemede tutuklanan, ayrıca ileri derecede verem hastası olduğu belirlenen G.S.'nin, poliste ve savcılıkta verdiği ifadelerdeki ayrıntılarda ortaya çıktı. Bombalarla yakalanan G.S.'nin, sırt çantasında bulunan bombaların kendisine ait olmadığını ileri sürdüğü ifadesinde, ayrıca İzmir'de keşif yaptığı askeri alanlara da hiç gitmediğini söylediği açıklandı. PKK'lı terörist G.S., en ilginç cevabı ise, İzmir'e neden geldiğiyle ilgili soruya verdi. G.S., örgütün kendisine 2 bin dolarla tedavi olması için İzmir'e gönderdiğini anlattı. Bu ifade üzerine kentteki tüm özel ve kamu hastanelerinde, araştırma yapıldı, güvenlik kamerası kayıtları incelendi. Yaklaşık 4 gün süren bu araştırmalardan da bir sonuç çıkmadı. G.S.'nin, ne gerçek kimliğiyle, ne de sahte kimlikle hastanelere hiç gitmediği, hatta eczaneden ilaç bile almadığı saptandı.

ÇANTADA SAKİNLEŞTİRİC İLAÇ ÇIKTI

Bu arada G.S.'nin sırt çantasında bombalarla birlikte bir de kimyasal madde ele geçirildi. Az miktardaki bu kimyasal maddenin, özellikle canlı bomba olan kişilerin, saldırı öncesinde rahat ve sakin hareket etmek için kullandıkları ilaç olduğu öne sürüldü. Bu madde de incelenmek üzere laboratuvara gönderildiği, ayrıntılı inceleme sonrasında ne olduğunun belirleneceği açıklandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler