PKK bayrağına 1000 Euro ceza!

Almanya'da Münih'te yapılan bir gösteride PKK flaması açan Sol Parti Federal Milletvekili Nicole Gohlke'nin cezası kesinleşti. Münih'te görülen davada Gohlke 1000 Euro para cezasına çarptırıldı.

PKK bayrağına 1000 Euro ceza!
- A +

 

Sol Partili milletvekili Nicole Gohlke, 18 Ekim 2014 tarihinde Münih'te IŞİD'e karşı yapılan ve IŞİD'in Kobani'ye saldırılarının protesto edildiği gösteriye konuşmacı olarak katılmıştı. Burada PKK flamasını belirli bir süre havaya kaldırıp örgüt lehinde konuşmalar yapınca polis tarafından gözaltına alınmış, daha sonra ise Federal Parlamento Dokunulmazlıklar Komisyonu tarafından dokunulmazlığı kaldırılarak yargılanmasına başlanmıştı.


Almanya'da yasaklı PKK'yı övmekten yargı önüne çıkan Gohlke hakkında Münih'te görülen davada 10 bin Euro para cezası verilmiş, Gohlke buna itiraz etmişti. İtirazı görüşen mahkemeden nispeten hafif bir karar çıktı. Mahkeme, Gohlke'yi 1000 Euro para cezasına çarptırdı. Kararı Facebook sayfasından duyuran Gohlke, "Mahkeme ne beraat, ne de talep edildiği gibi bir ceza vermedi. 10 bin Euro yerine bin Euro bağış yapmama karar verildi. Duruşmalarda beni yalnız bırakmayanlara teşekkür ediyorum" diye duyurdu.


Gohlke'ye Parlamento içerisinde PKK flaması kaldırarak destek veren 10 Sol Parti milletvekili hakkında Federal Savcılık tarafından yürütülen soruşturma durdurulmuştu.


PKK Almanya'da 1993 yılından itibaren yasaklı örgütler kapsamına bulunuyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler