Petrolde devler kapışıyor!

ABD, İran, Irak ve Kuveyt gibi petrol üretiminde söz sahibi ülkeler, önümüzdeki dönem için üretimi artıracak hamlelerde bulunuyor.

Petrolde devler kapışıyor!
- A +

 

ABD ham petrolü Haziran ayındaki yoğun gündeme rağmen yatay bandı koruyor. Ana gündem Haziran ayı başında yapılan OPEC toplantısı ve toplantıda üyelerden gelen notlar, ABD kanadında ise artan üretime rağmen stoklardaki azalmasının etkileri olarak görülebilir.

İRAN’DAN 1 MİLYON VARİLLİK EKSTRA ÜRETİM OLASILIĞI

İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Vahap Taştan konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "OPEC’ten çıkan karar üretim kotasını değiştirmedi. Fakat İran ve Irak’ın üretimini artırma düşünceleri söz konusu. Irak şu anda OPEC içerisindeki en büyük ikinci üretici konumunda ve günlük üretimi 3,87 milyon varil düzeyinde. Irak’ta özellikle siyasi ve ekonomik istikrarın oluşması, Merkezi ve Kuzey yönetimlerin arasındaki enerji ihtilafının çözümlenmesi, petrol üretimini de artırabilecektir. İran kanadında ise P5+1 görüşmeleri devam ediyor ve görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda İran’ın üretim kapasitesi ekstra 1 milyon varillik üretime müsaade ediyor.

Bu da küresel arz fazlasını yukarı taşıyacak bir unsur olarak görülebilir. OPEC kararı ABD’deki göstergeler göz önünde bulundurulduğunda doğru çalışıyor ve fiyatlar yükselmeye başlıyor. Ayrıca öngörüldüğü üzere özellikle Asya kaynaklı talep artışından OPEC memnun gözükmekte. OPEC toplantısındaki bir diğer not da Kuveyt’in üretimini tam kapasitede 370 bin varil artırmak istemesi. Bu da OPEC cephesinde arz fazlasını artıracak bir etken olarak düşünülebilir.

ABD BELİRLEYİCİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

Diğer yandan ham petrolde ABD belirleyici olmaya devam ediyor. Son bir buçuk ayda günlük üretimi 220 bin varil artıran ABD aynı zamanda günlük 9,61 milyonluk seviye ile rekor düzeye ulaştı. Üretimin özellikle 9,6 milyon varil üzerinde kalması ABD üretimine yönelik endişeleri hafifletebilir. Diğer taraftan rafinerilerin daha fazla ham petrol işlemesi de stokları azaltan ana etken. Bu da şu anki üretimin, rafine petrol talebini karşılamadığını gösteriyor. Bunda üretim kapasitesini yükselten ham petrol rafinerilerinin etkisi büyük. ABD’de ikinci önemli noktada ham petrol sondaj kule sayısındaki düşüş. Son 1 yılda yüzde 59 düşen sondaj kule sayısı da arz cephesini tehdit etse de artan üretim, sondaj kulelerindeki verimliliğe işaret ediyor.

Fakat piyasa sondaj kulelerindeki trendi takip etmeye devam edecektir. Burada dikkat çeken nokta sondaj kule sayısındaki azalmaya karşın üretimin artması. Bu da faaliyet gösteren kule başı üretimin 2,5 katın üzerinde artmış olmasıdır.

İlgili Haberler