Petrol haftalık düşüşe hazırlanıyor

Petrol, OPEC’in arz fazlası sorununu gidermeye yönelik karar almayacağı spekülasyonları ile haftalık düşüş kaydetmeye ilerliyor.

Petrol haftalık düşüşe hazırlanıyor
- A +

 

Petrol, OPEC’in Cuma günü Viyana’da yapacağı toplantıda üretim hedefini sabit tutacağı spekülasyonları ile Mart ayından bu yana en büyük haftalık kaybı kaydetmeye hazırlanıyor.

Petrol vadelileri bu hafta yüzde 5.3 geriledi ve Cuma günü Londra’da yatay bir seyir izliyor. Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) direktörü Maria van der Hoeven, “Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) pazar payını korumaya yönelik stratejisini sürdürecek” dedi. 12 üyeli OPEC, Bloomberg anketine katılan 34 analist ve traderın tahminlerine göre günlük 30 milyon varil olan üretim hedefini sabit tutacak.

Brent petrolün 6 yılın en düşük seviyesinden gösterdiği toparlanma, OPEC’in yüksek maliyetli üreticileri pazar dışında bırakmaya çalışması ile duraksıyor.

Sydney’deki CMC Markets baş analisti Ric Spooner, “OPEC’in değişikliğe gitmeyeceği yönünde bir fikir birliği mevcut. Ancak piyasada arz fazlası sorunu sürüyor” dedi.

Temmuz vadeli Brent petrol kontratı Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 8 sent yükselerek Singapur saati ile 13:26’da varil başına 62.11 dolardan alıcı buldu. Kontrat, Perşembe günü 1.77 dolar gerileyerek 62.03 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 4.10 dolar seviyesinde. Geçtiğimiz hafta sonunda 5.26 dolar idi.

Temmuz vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı Nymex elektronik işlemlerde 3 sent artış ile varil başına 58.03 dolardan alıcı buldu. Kontrat bu hafta yüzde 3.8 geriledi ve 11 haftalık ralliyi sonlandırmaya hazırlanıyor. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 60 altında seyrediyor.

İlgili Haberler