Pazar hacmini büyütüyor

Son yılların sektörel ihracat şampiyonu ve Türkiye’nin zeytin devi Marmarabirlik, ABD'deki pazar hacmini büyütmek için girişimlerde bulundu.

Pazar hacmini büyütüyor
- A +

 

Doların TL karşısında artmasıyla ihracatçı için en uygun hedef, dolar pazarında yükselmek oldu. Prestijli bir gıda fuarı olarak kabul edilen ve New York’ta düzenlenen Summer Fancy Food & Confection Show fuarıyla ABD'de adını duyuran Marmarabirlik, yaklaşık 350 ton olan satış rakamını bu yıl itibariyle yüzde 50 artırmayı, bir sonraki yılda ise 600 tonun üzerinde satış miktarına ulaşmayı hedefliyor.

Fuar öncesi çeşitli görüşmelerde bulunduklarına vurgu yapan Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, ABD’de A plus müşteri grubuna hitap eden MB markasına ilişkin bayileri Vintage ile değerlendirme toplantısı yaptıktan sonra New York Başkonsolosu Ertan Yalçın’ı da ziyaret ederek istişarede bulunduklarını söyledi. Asa, fuara ilişkin şunları söyledi:

“ABD bayimiz Vintage Food Corp. ile ortaklaşa katıldığımız bu fuar çok yararlı geçti. 49 ülkeden 2 bin 600 katılımcının yer aldığı ve toplam 22 bin kişiden fazla profesyonel firma temsilcisi tarafından ziyaret edilen bu fuarda ziyaretçilere doğal yöntemlerle üretilen tüm Marmarabirlik ürünlerini ve yeni ambalajları tanıttık.”

ABD’ye ihracat hacmini artırmayı hedeflediklerini belirten Hidamet Asa, New York fuarıyla önemli bir fırsat yakaladıklarını, ABD’nin en büyük zincirleriyle temasta olduklarını ifade etti. Asa; “Ürün çeşitliliğindeki artış, Amerika pazarına olumlu yansımıştı. Önümüzdeki süreçte bu fuarın da etkisiyle ABD’de satış rakamlarının daha da artmasını bekliyoruz. Amerika’da Türk etnik pazardaki büyüme oranı her yıl artsa da asıl hedef ulusal zincir mağazaların rafında olmak. Bu kapsamda bayimiz Vintage aracılığıyla MB markalı ürünler için Amerika’nın en büyük zincirleri olan Walgreens ve Whole Foods Market ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bir Amerikalıya Marmarabirlik ürünlerinin tanıtılması ve tattırılmasıyla ilgili de distribütörlük aracılığıyla çalışmalar yapılacak. Ve bu tanıtım faaliyetlerinden sonra raflarda ürün satışlarının artması bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler