Patates ve soğan üretimi artıyor

Kırıkkaleli çiftçiler patates ve soğan üretimine yöneldi

Patates ve soğan üretimi artıyor
- A +

 

Balışeyh ilçesi Karalı köyü çiftçilerinden İsa Oflaz, Delice ilçesi Büyükyağlı köyünden Ümit Aytekin, merkez ilçe Aşağımahmutlar Mahallesi ve Hasandede köyünde yaklaşık 200 dekar alanda 'elodi' çeşidi sertifikalı patates dikimi gerçekleştirdi.

Ayrıca Büyükyağlı köyünde 100 dekar alanda kuru soğan ekimi yapıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş, Kırıkkale’de tarımsal faaliyetleri çeşitlendirerek çiftçilerin gelir düzeylerini artırmak için müdürlük olarak yoğun bir uğraş verdiklerini ve ilde sulamaya açılacak alanlarda bu faaliyetlerin artarak devam edeceğini söyledi.

Kırıkkale'nin patates yetiştiriciliği için bakir bir konumda olduğunu belirten Kırbaş, "Ülkemizde kişi başına patates tüketimi yıllık 60,7 kg olmuştur.

Ülkemizde patates üretimi yaklaşık olarak 5 milyon ton olup 2012 yılında patates üretim miktarı en yüksek 5 kentimiz sırasıyla, Niğde 801 bin, İzmir 591 bin, Konya 460 bin, Afyonkarahisar 433 bin ve Nevşehir 323 bin ton patates üretimi gerçekleştirilmiştir.

Ülkemizde 10 kentte patates siğili hastalığından dolayı üretimi yapılmamaktadır. Bu illere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca telafi edici destekleme ödemesi yapılmaktadır." dedi.

İlgili Haberler