Partilerin vaatleri "tamamen duygusal"

Türkiye'de 7 Haziran seçimlerine hazırlıklar sürdürülürken, en çok konuşulan konuların başında siyasi partilerin ekonomik vaatleri geliyor.

Partilerin vaatleri "tamamen duygusal"
- A +

 

Milletvekilliği genel seçimlerine 1 ay kala, en çok konuşulan konuların başında siyasi partilerin ekonomik vaatleri geliyor. TBMM'de grubu bulunan 4 partinin de asgari ücretten sosyal yardımlara ve makroekonomik hedeflere kadar birçok başlıkta ekonomik vaadi bulunuyor. 

AA muhabirinin AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin seçim beyannamelerinden derlediği bilgilere göre, siyasi partiler ve kamuoyu, büyük oranda ekonomik vaatlere odaklanmış durumda. 

AK Parti, seçim beyannamesinin hemen hemen yarısını bugüne kadar yaptıklarına ayırırken, diğer yarısında da 7 Haziran'daki seçimlerin ardından gerçekleştireceği projelerine yer veriyor. AK Parti'nin beyannamesinde, net asgari ücretin iktidar oldukları süre içerisinde yüzde 415 artırılarak 949 liraya yükseltildiği belirtilerek, söz konusu ücretin, bu yılın ikinci yarısında 1.000 lirayı aşacağı ifade ediliyor. 

Temmuz ayında emekli maaşlarına rutin olarak yapılacak artıştan sonra maaşı 1.000 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen 100 lira zam yapılacağı aktarılan beyannamede, maaşı 1.000 lira ile 1.100 lira arasında olan emeklilerin maaşının da 1.100 liraya tamamlanacağı bildiriliyor.

Ticari faaliyette bulunan emeklilerden ayda yüzde 15 olan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin yüzde 10'a indirileceği belirtilen beyannamede, 630 binden fazla emeklinin yararlanacağı bu düzenlemeyle, aylıklarda ortalama en az 50 liralık ayrıca bir artış sağlanacağı kaydediliyor. Beyannamede, 65 yaş aylığı alan vatandaşların 145 lira olan aylığını da 200 liraya çıkarma vaadinde bulunuluyor. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler