Partilerin kazanç ve kayıp tablosu!

Milletvekili genel seçiminde resmi olmayan kesin sonuçlara göre partilerin bir önceki seçime göre kaybı ve kazancı ortaya çıktı.

Partilerin kazanç ve kayıp tablosu!
- A +

 

AK Parti’nin milletvekili sayısı 2011 seçimine göre 69, CHP’nin 3 azalırken, MHP’nin milletvekili sayısı 27 arttı ve 80 oldu. 2011 seçimine BDP’nin desteğiyle 34 bağımsız aday Meclis’e girerken HDP çatısı altında bu sayı 46 artarak 80’e çıktı. 

Doğan Haber Ajansı muhabirleri, 7 Haziran seçiminde partilerin gösterdiği performansı değerlendirdi. Buna göre partilerin kaybı ve kazancı şöyle oldu:

* AK PARTİ: 7 Haziran seçiminde AK Parti 258 milletvekili çıkartarak tek başına iktidar olma şansını yitirdi. 2011 seçiminde 327 milletvekili çıkaran AK Parti, bu seçimde 69 milletvekilliği kaybetti. En fazla kayıp 7 milletvekilliği ile İstanbul’da oldu. Bunu Diyarbakır’da 5, İzmir, Gaziantep,Şanlıurfa, Ağrı ve Van’da 3’er milletvekilliği kaybetti. AK Parti 3 milletvekilliği bulunan Rize ve Düzce ile 2’şer milletvekilliği olan Karamanve Çankırı’da tulum çıkardı. Amasya’da 3 milletvekilliğinden 2’sini kazanan AK Parti, MHP’nin itirazı haklı bulunursa buradan 1 milletvekilliğini kaybedebilecek.

* CHP’NİN DURUMU: 2011 seçiminde 135 milletvekili çıkaran CHP, 7 Haziran seçiminde 3 kayıpla 132 milletvekili çıkardı. CHP önceki seçimdeTunceli’de kazandığı 2 milletvekilliğini de HDP’ye kaptırdı. CHP’nin İstanbul’da bir önceki seçimde 29 olan milletvekili sayısı bu seçimde 28’e düştü. CHP bu seçimde Ankara, Aydın, Bilecik, Denizli, Eskişehir, Ordu’da milletvekili sayısını 1’er artırırken, Adıyaman, Ardahan, İzmir,Kahramanmaraş, Niğde’de 1’er milletvekili kaybetti.

* MHP’NİN DURUMU: Seçimden kazançlı çıkan iki partiden biri MHP oldu. 2011 seçimlerinde 53 milletvekili çıkaran MHP, bu seçimde 80 milletvekiline ulaştı. Kocaeli’nde ilk sonuçlara göre kazandığı 2 milletvekilliğinden birini yurt dışı oyların eklenmesiyle HDP’ye kaptıran MHP, Amasya’daki itirazı kabul edilirse 81 milletvekiline ulaşabilecek. MHP İstanbul’da milletvekili sayısını 7’den 10’a, İzmir’de 2’den 4’e, Kayseri’de 1’den 3’e çıkardı.

* HDP’NİN DURUMU: Seçimin en karlı çıkan partisi, Güneydoğu dışında da önemli miktarda oy alan HDP oldu. 2011 seçimlerine BDP’nin desteklediği 34 bağımsız aday Meclis’e girerken, HDP parti olarak girdiği bu seçimde 80 milletvekilliğine ulaştı. Diyarbakır’da 11 milletvekilliğinden 10’unu kazanan HDP, Hakkari’de 3, Iğdır’da 2, Tunceli’de 2 milletvekilliğiyle tulum çıkardı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler