Parası ödenmeyince yolu kapattı

Antalya'nın Kaş İlçesi'nde 4 kardeş, 27 yıl önce üzerinden izinsiz yol geçirilen babadan kalma araziyi, mahkeme kararıyla geri aldı. Hala kullanımda olan yol için kamulaştırma bedeli ödenmeyince kardeşlerden biri iş makinesi yardımıyla yolu kaya ve toprakla kapattırdı.

Parası ödenmeyince yolu kapattı
- A +

 

Kaş ile Bayındır Mahallesi'ni birbirine bağlayan 5 kilometre uzunluğundaki yol 1988 yılında yapılırken, Mehmet Can'a ait 30 dönümlük arazinin 3 dönümlük bölümü kamulaştırma yapılmadan kullanıldı. O dönem Kumluca'da seracılık yapan Mehmet Can, arazisinin izinsiz alındığı gerekçesiyle Kaş Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. 1992 yılında Mehmet Can'ın vefatının ardından 3'ü Antalya merkezde, 1'i Kaş'a bağlı Gömbe Mahallesi'nde oturan 4 çocuğu, mahkeme sürecini takip etti. 18 Şubat 2002'de mahkeme yol için kullanılan 3 dönümlük arazinin Mehmet Can'ın varislerine ait olduğuna karar verdi. Yargıtay tarafından 8 Mart 2004 tarihinde onanan mahkeme kararının ardından söz konusu arazi Kaş İcra Müdürlüğü tarafından varislere devredildi.

YOLU KAPATTIRDI

Bunun üzerine varisler dönemin Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, yolun ulaşım sağladığı noktada vericileri bulunan GSM şirketleri ve TRT'ye başvurarak kamulaştırma bedelinin ödenmesi talebinde bulundu. Aradan geçen sürede olumlu yanıt alamayan varislerin başvurusu üzerine mahkeme kararıyla yol 13 Ağustos 2013'te kapatıldı. Ancak bölgede yaşayanlar tarafından yol tekrar ulaşıma açıldı. Kardeşler adına Safter Can, sorunun çözümü için Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Kaş Belediyesi'ne başvurdu ancak olumlu yanıt alamayınca savcılık kararıyla yolu tekrar kapattırdı.

'HAKKIMI ARAYACAĞIM'

İş makinesiyle yola kaya ve toprak döktüren Safter Can, "Devlet bize haber vermeden tapulu arazimizden 3 bin metrekarelik yol açtı. Biz bunu öğrendiğimiz zaman yetkililere, buranın kamulaştırılması gerektiğini söyledik. Ama hiçbir cevap alamadık. 2013'te mahkeme kararıyla bu yolu kapattım. Kapatılan yol, bir süre sonra açılmış. Açıldıktan sonra yetkililerden bu yolun kamulaştırılmasını istedik. Yetkili yerlere başvurduk. Yazışmalar yaptık. Bize hiçbir şekilde olumlu cevap veren olmadı. Açıldıktan sonra bir kısım yetkililer bu sorunun çözüleceği konusunda bize sözler verdi. Geçen 2 yılda bu sorunun çözümü için hiçbir şey yapmadılar. Tekrar bu yolu kapatmak zorunda kaldım. Hakkımı sonuna kadar arayacağım. Kamulaştırma yapılmasını istiyorum" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler