"Özgürlükler engellenemez"

Bursa’daki Orduevi’ne iki öğretmenin sosyal tesislere başörtülü gerekçesiyle alınmamasına tepki gösteren Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Numan Şeker, özgürlüklerin hiç bir suretle engellenemeyeceğini söyledi.

"Özgürlükler engellenemez"
- A +

 

Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi, Bursa Orduevi’ndeki sosyal tesislere arkadaşları ile kahvaltı yapmak için giden başörtülü iki öğretmenin tesislere alınmamasına tepki gösterdi. Özgürlükler hiç bir surette engellenemeyeceğinin altını çizen Numan Şeker, basın açıklamasında yaşanan hadise ile ilgili şöyle devam etti:

"Bir grup öğretmen kahvaltı yapmak için Bursa Orduevi’ne girmek isterken, iki başörtülü öğretmen içeriye alınmaz. Sebebini sorduklarında ise 'Ordu Evleri Askeri Garnizonlar ve Sosyal Tesisler Yönetmeliği’ne uymadıkları' cevabı ile karşılaşırlar. Bahsi geçen yönetmeliğin yasak getiren ek 27. Maddesi’nin kaldırıldığı 17 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece özgürlük sağlanmış oldu. 26.12.2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile yeni düzenleme yapılmış 11. Maddesi’nde kıyafet düzenlemesinin Genel Kurmay Başkanlığınca verilen emir ve talimatlara göre belirleneceğini ifade etmiştir. Buna göre Genel Kurmay Başkanlığı da yönerge ile düzenleme yapmıştır. Birilerinin (Türk Eğitim Sen) hedef saptırarak ifadelendirmeye çalıştığı gibi Cumhurbaşkanlığı tarafından bir talimatla yapılmış değildir."

"28 ŞUBAT GÜNLERİNE DÖNMEK İSTEYENLER, VARLIKLARINI DEVAM ETTİRME GAYESİNDE"

Yapılan bu düzenleme anayasanın ve hukukun vermiş olduğu özgürlüğü hiçbir gerekçe göstermeden geri alındığını işaret eden Şeker, “Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Devletin tüm resmi kurumlarında dahi kabul gören bir kıyafet tercihi hangi akla hizmetle yasaklanmıştır. Milletin devletiyle bütünleşmesinin önündeki tüm engellerin kaldırılmak istendiği bir zamanda yapılan bu uygulama vatandaşımıza 'Batı Çalışma Gurubu' faaliyetlerini hatırlatmakta 28 Şubat günlerine dönmek isteyenlerin varlıklarını devam ettirmekte olduğu izlenimi vermektedir. Evrensel hukukun, anayasanın ve toplumumuzun değerleri karşısında dayatmacı bir anlayışın varlığı kabul edilemez bir tutumdur. İlgilileri konu ile ilgili düzenlemeleri en kısa zamanda yapıp, toplumumuzun sınıflandırılması ve dışlanması yanlışını düzeltmelerinin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz" şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler