Otomotivde eşdeğer dönemi başlıyor

TSE Başkanı Korkmaz: Sigorta maliyetleri düşecek. Daha ucuz, orijinalle eşdeğer parça kullanılabilecek.

Otomotivde eşdeğer dönemi başlıyor
- A +

 

TÜRK Standardları Enstitüsü, (TSE) Başkanı Sebahattin Korkmaz, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle gerçekleştirdiği tanışma toplantısında 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girecek ‘Eşdeğer Parça Belgelendirmesi’ ile tüketicilerin orijinal parça yerine bununla aynı özelliklere sahip eşdeğer parçayı daha uygun fiyata satın alabileceklerini, böylece sigorta maliyetlerinin düşeceğini söyledi.

Eşdeğer parça belgelendirmesi; Hazine Müsteşarlığı koordinasyonunda TSE, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve üniversitelerle 3 yıllık çalışmayla tamamlandı. Konuyla ilgili çıkarılan genelge ile Eşdeğer Parça Belgelendirme yetkisi 2 yıl  için TSE’ye verildi. Bu uygulamayla ilk 2 yıl TSE daha sonra da, akredite edilmiş belgelendirme kurumlarınca onaylanacak muadil ürünler orijinal parça yerine kullanılabilecek.

TSE Başkanı Korkmaz, Eşdeğer Parça Belgelendirmesine neden ihtiyaç duyulduğunu şöyle anlattı: “Bir ürün Türkiye’de üretilip orijinal parça olarak yurtdışına  satılıyor, aynı ürün Türkiye’ye geri döndüğünde tüketicimize dört birime, beş birime ssatılıyor. Yani bizim ürünümüz bize geri döndüğünde, orijinallik kazandığında  bizim imalat maliyetimiz, hatta satış birim maliyetimizin 4 katına çıkıyor. Bu problemleri ortadan kaldıracak yegâne unsur, bu eşdeğer parçaların orijinal parça gibi testlerden geçirilerek, bu testlerin orijinal parçanın verdiği sonuçları verip vermediğinin ölçülmesidir.”

Korkmaz, Eşdeğer Parça Belgelendirmesinde TSE’nin esas ilgilendiği konunun 1200 yan sanayi firmasının üretimini gerçekleştirdiği parçaların otomotiv sektöründe hak ettiği yeri alması olduğunu ifade etti. Korkmaz, Eşdeğer Parça Belgelendirmesi yönteminin İspanya ve İtalya’da uygulandığını söyledi. Korkmaz, şu ana kadar eşdeğer parça belgelendirmesi için 4 firmanın 73 parça için müracaat ettiğini belirtti. 

İlgili Haberler