Otomotiv rekor tazeledi

Otomotiv satışları, bu ayın sonunda düzenlenecek İstanbul Autoshow öncesinde kendi şovunu yaptı ve yeni bir rekora imza attı.

Otomotiv rekor tazeledi
- A +

 

Otomobil ve hafif ticari araç satışları, 2015'in ilk 4 ayında yüzde 57'lik büyümeyle, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 264 bin 850 adet oldu. Geçen ay toplam pazar yüzde 72 artışla 91 bin 602 adet oldu. Otomotivciler, yılın ikinci yarısında değişiklik olmaması durumunda, yıl sonunda yeni bir rekor gelebileceğini belirtiyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre, Türkiye'de bu yılın ocak-nisan döneminde Otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları, tüm zamanların rekorunu kırdı. Geçen yılın ocak-nisan dönemine göre yüzde 57.11 artan satışlar, 264 bin 850 adet oldu. Bu da, bugüne kadar söz konusu ilk 4 aylık dönemde en yüksek satış anlamına geliyor. Nitekim, bundan önce aynı dönemde en yüksek satış rakamına 2011 yılında ulaşılmış ve toplam satış 259 bin 182 adet olmuştu.

Yine bu yılın ilk 4 ayında binek otomobil satışları, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 49.26 artarak 197 bin 202 adede, hafif ticari araç satışlarıysa yüzde 85.54 artışla 67 bin 648 adede ulaştı.

Ticariler yine coştu

Nisan ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı 91 bin 602 adede ulaşırken, geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 72 artış gösterdi. Geçen ay otomobil satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64.16 artışla 70 bin 211 adet oldu. Hafif ticari araç satışlarındaki artış, geçen ay tavan yaptı ve 2014'ün aynı ayına göre yüzde 103 artarak 21 bin 391 adede ulaştı.

Bu yılın ilk 4 ayındaki satışlarda, dizel otomobillerin payı yüzde 59.44'e gerilerken, otomatik şanzımanlı otomobillerin payı yüzde 47.35'e çıktı. Bu yılın ocak-nisan dönemindeki toplam pazarda Volkswagen liderliği göze çarparken, nisan ayında ilk 4 aylık toplama göre sıralamalarda ufak değişimler gerçekleşti.

Hedefler yukarı çekildi

Bu yılın ilk dört ayındaki otomotiv satışları, sektörün beklentisinin ötesine geçince hedefler de yukarı doğru revize edildi. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin, 2015 için 825 - 875 bin olan pazar öngörüsünü 900 - 950 bin aralığına çekti. Bu da yıllık yüzde 17 - 24 büyüme anlamına geliyor.

ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, son 5 yılda 800-900 bin bandında sıkışan bir pazar olduğunu, daha yüksek rakamların oluşabileceği bir potansiyel bulunduğunu söyledi. Erce, “Artık Türkiye'de hedefin 1 milyon olmaması lazım. Nüfusu artıyor. Genç nüfus geliyor. Bizim artık 1.5 milyonları konuşmamız gerekiyor” dedi.

Bu yıl için beklentilerini yukarı yönlü güncellediklerini belirten Erce, yeni bir rekor gelebileceğini kaydederken, seçime kadar olan dönemde gerek tüketicilerin gerekse de otomotiv firmalarının, daha önünü görebilir pozisyonda olduğu için hareketlilik yaşandığını kaydetti. Euro'nun otomotivde daha ağırlıklı kullanıldığını hatırlatan Erce, bu nedenle yılın ilk aylarında euro'da görülen zayıf seyrinde otomotive diğer sektörlerden daha fazla yardımcı olduğunu dile getirdi.

Sektör temsilcileri de, dolar tasarrufu bulunanların, kurlar yüksek seyrederken bunu TL'ye çevirmesi, yılın ikinci yarısına ilişkin vergi ve fiyat artışı beklentilerinin, satışları artırmış olabileceğine dikkat çekiyor.

Kaynak: Milliyet

İlgili Haberler